Orientační běh (OB)
Orientační běh je spojení běžecké výkonnosti a schopnosti správné orientace v mapě. Orientační běžci se snaží v co nejkratším čase překonat trať tvořenou jednotlivými kontrolami, mezi kterými volí vlastní ideální trasu.
Závody orientačního běhu se obvykle odehrávají v lesních terénech – od bludišť pískovcových skal Českého ráje, přes těžce průběžné podhorské lesy Orlických hor a prudké svahy Blanenska, až po rychlé terény Polabské nížiny. Při disciplíně sprint pak orientační běh míří do měst, jejichž zvláště historická centra nabízejí zajímavou orientační výzvu.
Při závodě sprintu se orientační výzvy přenáší do městského prostředí - Vendula Horčičková, foto: Klára Fajkusová
Orientační běh je nejstarší ze všech disciplín orientačních sportů a jeho kořeny leží ve Skandinávii, kde má dodnes nejsilnější základnu čítající desítky tisíc závodníků v každé zemi.
Krom čtyřlístku Švédska, Norska, Finska a Dánska patří do širší světové špičky reprezentace Švýcarska, Francie a České republiky. V České republice závodníky sdružuje Český svaz orientačních sportů (ČSOS), respektive Sekce orientačního běhu.
Na české půdě se každoročně odehrává na několik set závodů orientačního běhu, od oblastních žebříčků, přes elitní soutěže až po mistrovství ČR. Orientační běžci závodní v několika různých disciplínách v závislosti na délce trati (odhadovaném času vítěze) a dalších specifikách.
Vše podstatné se dozvíte na Zacitorientak.cz
- Příručka Proč být orienťákem
- Příručka Jak na první orienťák