ČSOS připravuje nový software pro pořádání závodů
19.2.2015 Petr Klimpl
Komise IT Českého svazu orientačních sportů postupně připravuje nový SW pro pořádání závodů v orientačním běhu. Šéf komise Lukáš König přibližuje stav příprav nového programu.
V tuto chvíli se připravuje první verze programu, která bude v průběhu března testována velmi úzkou skupinou lidí. V průběhu dubna již bude testována jako druhé vyčítání při pořádání vybraných závodů. Tato verze bude umět:
- Import informací o závodu
a. Import kategorií a tratí
b. Import přihlášených závodníků - Správa závodu - úprava kategorií a tratí, úprava dat o závodu
- Správa závodníků - jejich úprava (jméno, čip, kategorie ...)
- Nalosování závodníků v kategorii a kontrola losování
- Tisk startovek
- Vyčítání čipů
- Tisk mezičasů
- Generování a tisk výsledků
- Export pro ORIS
Po vyladění základních chyb začne příprava zpracování víceetapových závodů (2 a více), které budou podporovány v průběhu července 2015. Tato druhá verze by měla obsloužit jak vícedenní, tak i víkendové závody (MČR a pod).
Následně bude připravena verze na pořádání štafet a pro komentátora. Tato verze v pořadí třetí bude připravena k testování na přelomu září a října 2015. Přes zimu 2015/2016 budou dodělány nestandardních typy závodů (motýlky, scorelauf, freeorder …). Ale také opravy nalezených chyb a příprava různých vylepšení, která vzejdou z testování.
Rok 2015 tedy bude hlavně o vývoji nové programu, ale zároveň také o stabilizaci jednotlivých verzí a opravě chyb, které budou chodit z testování v praxi přímo na závodech. Po prvotním otestování v dubnu bude vydána první verze volně k testování a bude otevřen systém pro zadávání chyb. Dobrovolníci z řad pořadatelů se můžou těšit na možnost využít nový SW pro testování na závodech. V této době proběhne i školení na použití nového programu.
V první půlce roku 2015 tedy ještě nelze počítat s možností použít nový program jako jediný při pořádání, pro velké závody s tímto nelze počítat ani do konce roku. Pořadatelské kluby by tedy měli zvážit, jaké závody mají v plánu během roku 2015 pořádat, a podle tohoto se zařídit – využít OB2000, Orienteering Organiser, OE2010 nebo využít jiné řešení.
Stav vývoje nového pořádacího programu a plán na tento rok najdete zde.
Předběžná orientační cena za licenci nového SW pro členy ČSOS bude 2500 Kč, případný upgrade 500 Kč.
IT novinky na první půlku roku 2015
Bezdrátové SI krabičky
ČSOS během zimy nakoupil 20ks "bezdrátových SI krabiček" (BSF8-SRR, http://www.sportident.com/images/PDF/1_si_base_products/8_si-radio/SRR-Kit/SPORTident_SRR_en.pdf) které se budou používat na kontrolách s Racomem (uvnitř bude SRR receiver). Výhodou je bezdrátové spojení Racom krabice s SI kontrolou, tedy odpadne kabel mezi krabicí a kontrolou. Během dubna proběhne testování použití na vybraných závodech, následně budou bezdrátové SI kontroly distribuovány společně s Racomem.
Snímání cílového času bez nutností ražení
Na IOF konferenci na konci ledna zazněla informace, že na hlavních závodech (MS, Světový pohár ...) je možné použít pro měření cílového času kromě fotobuňky také bezkontaktní technologie. Je zde omezení pouze na použití aktivních čipů, není možné použit pasivní (nespolehlivost, nepřesnost). Při použití AIR+ (SIAC, bezkontaktní čipy razící na vzdálenost až 3m, viz. https://www.sportident.com/index.php?option=com_content&view=article&id=553&Itemid=3225&lang=en) ještě panují otázky ohledně přesnosti měření (pro sprinty je potřeba mít minimálně desetiny sekundy a možnosti snímání více než jednoho čipu najednou). Do května proběhnou na vybraných závodech testy ve spolupráci s oddílem atletiky VSK Univerzita Brno, jejichž technologie by následně mohla být použita i na MS MTBO v Liberci (viz. http://www.wmtboc2015.cz/cs/).