Dušan Vystavěl kandidátem ČSOS na místo v IOF Councilu

22.6.2022 Matěj Burda

Dušan Vystavěl kandidátem ČSOS na místo v IOF Councilu

Ve stínu samotného Mistrovství světa v orientačním běhu, které bude probíhat od 26. do 30. června 2022 v Dánsku, zůstává nejdůležitější sportovně-diplomatická akce roku - generální shromáždění (GA) IOF.

Podle stanov IOF se tato akce musí konat vždy ve druhé polovině roku, a tak datum 1. července, kdy delegáti jednotlivých zemí zasednou k jednání v dánském Koldingu, je první možné. Až do roku 2018 se GA konalo vždy prezenčně, v roce 2020 bylo poprvé online a letos bude mít premiéru hybridní forma. Delegáti sice mají možnost být přímo na místě, ale hlasovat budou pomocí počítače stejně jako ostatní, kteří budou připojeni vzdáleně. Českou republiku budou přímo na místě zastupovat Jan Picek a Jan Exner.

Od změny délky volebního období ze dvou na čtyři roky se od roku 2016 volí vždy pouze část jedenáctičlenné rady (Councilu). Letos jsou to dva místopředsedové a tři řadoví členové rady. Zatímco na dvě místopředsednická křesla jsou dva kandidáti – Tom Hollowell (USA) a Tatiana Kalenderoglu (TUR), o tři místa členů svedou boj obhájci mandátu – Hannu Kottonen (FIN) a Dušan Vystavěl s novými vyzyvateli Blairem Trewinem (AUS) a Takashi Sugiamou (JPN). Vzhledem ke kvótám, které jsou dané (počet žen, resp. mimoevropských členů rady) je jasné, že Australan nebo Japonec v radě zasednou. 

Co je však jisté, že plnohodnotnou členkou rady (se všemi hlasovacími právy) se stane Tereza Janošíková, která byla spolu se Švédem Erikem Blomgrenem zvolena samotnými závodníky. Podle stanov však tuto volbu ještě musí formálně potvrdit i GA.

Jak je to s přípravami na sportovně-diplomatické klání jsme se zeptali Dušana Vystavěla.

„Koncepčně si kandidaturu připravuji zhruba rok. Hodně důležitá byla samozřejmě moje práce v radě předchozího čtyř letého období. Po prvotním rozkoukání jsem určitě patřil k aktivnější polovině rady, podařilo se prosadit i některé moje návrhy. Myslím, že IOF jsem hodně pomohl nejprve inicializací a pak vlastním uspořádáním AMS v LOB, které proběhlo letos v únoru v Krušných Horách. Na tomto místě bych chtěl ještě jednou moc poděkovat celému našemu organizačnímu týmu v čele s Ondrou Vodrážkou, že jsme tento šampionát společně uspořádali na tak vysoké úrovni. Dalším důležitým faktorem je podpora Českého olympijského výboru, kde neocenitelné byly zejména praktické rady místopředsedy ČOV Romana Kumpošta a vedoucí mezinárodního úseku Veroniky Zemanové. A samozřejmě také dlouhodobá spolupráce s Honzou Exnerem.“

Jaký je tvůj volební program, jaké jsou priority do nadcházejícího souboje?

„Chtěl bych pokračovat v tom, čemu se věnuji dosud – tj. univerzitní sport a lyžařský orienťák. Spolupráce s FISU a EUSA, kde jsem technickým delegátem orientačního běhu a všestranná podpora LOBu, protože tato disciplína to má opravdu těžké - měnící se klima a věčná otázka, zda bude či nebude dostatek sněhu, to jsou opravdové výzvy. Nově bych si také chtěl přibrat téma sportování dětí a mládeže, nejenom World Orienteering Day a naše vrcholové akce jako Olympiáda dětí a mládeže a Přebor škol, ale celkový rozvoj a prosazení orienťáku třeba i do školních osnov. Dále bych také chtěl pokročit s podporou sportu handicapovaných. Na konci loňského roku jsem se v rámci IOF začal zabývat para sportem (hmatatelné výsledky zatím nejsou, ale za rady děkuji Janě Kosťové a Hance Doležalové), určitě bych chtěl pomoci se začleněním sportu neslyšících a jejich organizací (ICSD a EDSO) mezi orienťáckou komunitu IOF.“  

To jsou docela smělé plány, věříš že to vyjde?

„Samozřejmě, příprava může být vždy lepší – to platí ve sportu, i ve sportovní diplomacii. Jak mi s oblibou říká Petr Klimpl, když parafrázuje větu Petra Čepka z legendárního filmu Postřižiny 'Pane správče, musíte se snažit' – tak věřím, že jsem se snažil dostatečně.“

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.


« zpět