Jan Hašek mistrem světa ve sprintu! Stříbrné medaile pro Tichovskou a Stránskou, Ludvík bere bronz
10.9.2024 Pavel Štáfek
Na výbornou zvládli čeští reprezentanti úvodní sprint v bulharském městečku Pliska. Jan Hašek po skvělém výkonu získal mistrovský titul, na stupně vítězů jej doprovodil třetí Vojtěch Ludvík. Ve vyrovnaném závodě žen brala nakonec stříbro Martina Tichovská a stejný kov si ze sprintu přiveze domů i juniorka Sofie Stránská.
Přestože naši výpravu provázela v úterý smůla v podobě defektů (jedno utržené sedlo, jedna utopená sedlovka a dva hřeby skrz naskrz pláštěm), výsledkově vyšel úvodní sprint Čechům parádně.
Závod proběhl v městečku Pliska, které kdysi bývalo hlavním městem první bulharské říše, ovšem jeho dávnou slávu politickou aktuálně vystřídal věhlas sportovní. Tratě závodu nebyly nikterak složité, vrstevnic se na mapě objevilo jen pár, takže celý sprint byl o rychlých nohách, dobrém postřehu při počítání křižovatek a minimalizaci složitějších postupů.
Muži měli na startu velmi těžký úkol v podobě potvrzení dominance na jičínském šampionátu v roce 2023. A dokázali, že loňský úspěch nebyl zdaleka jen zásluhou domácího prostředí. Ve velmi vyrovnaném závodě, kde o úspěchu rozhodovaly jednotky sekund a výjimkou nebyly ani stejné časy řady závodníků na předních místech, se Jan Hašek dokázal koncentrovat nejlépe ze všech startujících mužů a ve sprintu zvítězil před Jonasem Maiselisem z Litvy a svým týmovým kolegou Vojtěchem Ludvíkem.
Pozadu nezůstali Češi ani v dalších kategoriích. Martina Tichovská ve velmi těsném závodě žen bere druhé místo, když ji dokázala překonat jen finská závodnice Ruska Saarela. O pouhé dvě sekundy za Martinou pak dojela se shodným časem dvojice Gabriele Andrasiuniene (Litva) a Nikoline Splittorff (Dánsko). Velmi dobře zajela sprint i celkově osmá Ewa Haltof, kterou z pódiového umístění odsunuly až dojezdy největších favoritek v samém závěru závodu.
Stříbrnou medaili si domů poveze i juniorka Sofie Stránská. Závod rozjela skvěle a za svou tradiční soupeřkou Iris Aurorou Pecorari zaostala v cíli o pouhých 17 sekund. Je otázkou, jak by závod skončil, kdyby se Sofii na druhé kontrole nepropadla sedlovka...
Ambice dalších juniorů srazily defekty, když Adéla Ryglová a Jakub Račanský dojeli do cíle s mohutnými hřebíky v pláštích.
Zajímavou premiéru měla na šampionátu virtuální startovací "závora". Závodníkům nebyl měřen čas od startovního signálu, ale až od projetí kolem startovací kontroly, která je jen pár metrů od fyzického startu. Na projetí kontrolou mají přitom závodníci časový limit 10 sekund, kdo jej nestihne, je mu započítán čas od pípnutí a je tudíž za pozdní start penalizován. Od zavedení tohoto nového pravidla na světových akcích si pořadatelé slibují praktické znemožnění ulitých startů. Pro ty, kdo o téhle novince nevěděli, mohlo být trochu matoucí sledování online výsledků, kde nejprve závodníkovi naskočil čas podle startovního signálu a teprve poté proběhla korekce odečtením času průjezdu startovní kontrolou. Korekce byla většinou v rozmezí čtyř až sedmi sekund, ale u vyrovnaného sprintu to často mohlo znamenat posun výsledkovou listinou i o několik míst vzhůru.