Konference „Jednotná prezentace republiky ve sportu doma i v zahraničí“

29.4.2022 Dušan Vystavěl

Konference „Jednotná prezentace republiky ve sportu doma i v zahraničí“

V pořadí již třetí (2016, 2019) konference věnovaná sportovní diplomacii proběhla pod taktovkou Českého olympijského výboru ve čtvrtek 28. dubna 2022 na půdě Ministerstva zahraničních věcí v Černínském paláci. 

K ČOV se tentokrát přidala i Národní sportovní agentura, Česká unie sportu a Česká obec sokolská, přítomni tak byli zástupci všech hlavních českých sportovních organizací.

Ústředním motivem konference už tentokrát nebyla diskuse, zda ve sportu používat název „Česká republika“ nebo „Česko“ jako před šesti a třemi lety, ale jak zvolit jednotný postup při zavádění správného termínu, tj. ČESKO (anglický překlad CZECHIA).    

Na úvod zazněla z úst náměstka hostitelského ministerstva Ing. Martina Dvořáka jednoznačná podpora MZV k užívání krátkého (zeměpisného) názvu Česko/Czechia, který je nejen výrazem spisovným ale rovněž i historickým, neboť první zmínka se datuje do roku 1541 v latinsky psané Kronice české Václava Hájka z Libočan. Tuto skutečnost a další historické a věcné argumenty pro Česko všem přítomným perfektně vysvětlil prof. Petr Pavlínek z Univerzity Karlovy/Univerzity of Nebraska. Místopředseda ČOV Roman Kumpošt informoval o krocích, které již podnikl ČOV a Marek Tesař (ČOS) se věnoval otázce jednoslovného názvu z hlediska marketingu. V druhé části pak proběhla panelová diskuse, kterou moderoval sportovní redaktor ČT Michal Dusík.

Na konferenci zaznělo také několik zajímavostí týkajících se tématu sportovních symbolů. Věděli jste například:

  • Že „našeho lva“ ve znaku používá v různé podobě i dalších 33 států světa, což je zhruba sedmina všech OSN uznaných států.
  • „Náš barevný kód“ (tj. kombinaci červené, bílé a modré) dokonce ještě více – plná pětina, tj. necelá padesátka států světa.
  • Celosvětově známé označení Novozélandských ragbistů „ALL BLACKS“ vzniklo chybou v přepisu titulku v anglických novinách z roku 1912, kdy redaktor chtěl napsat, že v zápase ENG – NZL toho roku „všichni Novozélanďané moc neútočili a byli zalezlí vzadu“ (all backs).
  • Toto označení, černo-bílá kombinace a logo s kapradinou jsou považovány jako jedna z celosvětově nejlepších prezentací národní identity.
  • Podobně jako každý pozná, koho si představit pod pojmem „oranjes“ (tedy oranžové dresy Nizozemců) či „squarda azzurra“ (a blankytně modré kombinézy/dresy Italů).
  • Výborným příkladem, jak se odlišit od názvu podobně znějícího státu jsou pak barvy sportovců ze Slovinska – kombinace světle modré se zelenou a bílým symbolem horských hřebenů Alp.
  • A v rámci naší země jsou pak velmi dobrou ukázkou cyklisté, jejichž design národních dresů je již několik desetiletí prakticky nezměněný, a navíc jsou v pelotonu velice dobře rozeznatelné od ostatních.

A jaký bude další postup v jednotné prezentaci názvu Česko/Czechia?

Snahou je, aby na příštích olympijských hrách (2024 v Paříži) naši sportovci vystupovali pod označením Česko/Czechia. Bude tedy zvoleno přechodné období (2022– 2024) kdy by se měly „vypoužívat“ dresy se starým a nevyhovujícím označením. Při zadávání do výroby nových dresů by se již mělo používat správné označení. Přesné instrukce, jak postupovat (zejména jak informovat příslušné mezinárodní federace) se národní svazy co nejdříve dozví od ČOV a NSA.


« zpět