Malé ohlédnutí za Mistrovstvím světa v MTBO v Liberci 2015

28.8.2015 Ivan Matějů

Malé ohlédnutí za Mistrovstvím světa v MTBO v Liberci 2015

Před šesti dny skončilo Mistrovství světa v MTBO 2015, které v termínu 17.-23.8. z pověření ČSOS pořádala Slavia Liberec orienteering (VLI). Před závody jsme Vás informovali o přípravách a organizaci závodů a přinesli názory hlavních pořadatelů z VLI , z ČT, od našich šéftrenérů dospělé i juniorské reprezentace. Závody skončily, včera a dnes odvysílala ČT 60-ti minutový dokument o celém mistrovství, s odstupem přináším malé ohlédnutí.

V časopise Orientační běh 1/2015 si dovolili pořadatelé ze Slavie Liberec orienteering vyjmenovat 5 důvodů, proč přijet v srpnu do Liberce. A hned v úvodu musím říci, že měli naprostou pravdu, vše co slíbili, tak splnili, skoro vše jim vyšlo a přidali určitě něco navíc.

1. Čtyři závody – tři centra závodů – tři různé terény

Výběr všech arén se povedl, první závod na KT zavedl závodníky do Břízek nad Jablonec, do jednoho z nejhezčích i nejvhodnějších terénů pro middle s průjezdem, cílem a centrem v biatlonovém areálu, tento poskytl pořadatelům velmi dobré zázemí i v případě deště, jenom těch závodníků, kteří byli přinuceni po dojezdu trávit dlouhou dobu v karanténě, mi bylo upřímně líto.

Závod ve sprintu měl své centrum na atletickém stadionu v Turnově, areál také umožnil atraktivní prostor pro dojezd závodů a kvalitní zázemí jak pro závodníky tak i diváky, prostory pro přenosové vozy ČT, umístění TV studia, místnosti pro komentátory, pro VIP, díky patří spolupracující TJ Turnov a zastupitelům města. Nakonec se v dobré obrátilo i posunutí startu žen vůči začátku přímého přenosu, takže snad jen těch prvních kontrol mohlo být více.

Závod long a štafety nás zavedl do sportovního areálu Vesec, který jsme měli již ozkoušen ze dvou závodů SP OB 2011. Terén Císařského kamene nabídl podhorský les s žulovým podložím a přehlednou závěrečnou pasáž, kde si na své přišli i diváci. Provozní budova pak skýtá dokonalé zázemí pro pořadatele, místnosti pro IT techniku i komentátory, sklady pro umístění materiálu, oplocení pro umístění reklam, také pevné WC a umývání a prostory pro dopingové kontroly, nezanedbatelné je i napojení ČT na energii nebo dostatek parkovacích ploch. Je to velmi dobrý areál, jak říkám zejména pro využití letními sporty!

2. Tři nové závodní mapy

Charakteristika říkala, že se jedná při KT, Longu a Štafetách o náročné kopcovité terény, místy kamenité cesty, místy lyžařské tratě, lesní a vedlejší silničky, tedy hustá síť komunikací, ale také náročné výjezdy i sjezdy, místy podmáčený terén s dobrou viditelností. A v těchto terénech musel hlavní kartograf Mirek Horáček „překlopit“ mapy OB do klíče MTBO a vystihnout především odlišnou klasifikaci cest. Stavitelům tratí – Milanu Jiráskovi, Milanu Maierovi, Leošovi Bogárovi i Ctiboru Podrábskému se podařilo postavit orientačně i fyzicky nejen náročné tratě, ale také zajímavé, které dávali možnost několika variant postupů. Mapy a tratě MS byly ceněné velmi vysoko.

3. Fanoušci - závodníci

Pořadatelé připravili i open závody pro příznivce MTBO, byla tak jim dána možnost porovnání s mistrovskými postupy i časy. Nejdříve měli možnost zafandit svým favoritům v prostoru cílové arény, podívat se na velkoplošnou obrazovku, mohli sledovat průběh závodu prostřednictvím radiových kontrol a GPS trackingu. Jeden ze závodů – sprint se stal i součástí pražské MTBO ligy. V tomto ohledu však pořadatelé očekávali větší odezvu a více účastníků, zejména z řad českých závodníků a klubů MTBO. Naopak co mne příjemně překvapilo, byla zaplněná tribuna v Turnově, její fandění a zájem o výsledky naší reprezentace.

4. Přenosy ČT, GPS tracking, komentátoři

Při MS MTBO jsme navázali na velmi dobrou spolupráci se sportovní redakcí ČT a dovolím si říci, že jsme ji opět posunuli o něco výše. Posuďte sami, jeden PP z mistrovského závodu ve sprintu 19.8, poprvé jsme vyzkoušeli tzv. „Studio“ v jehož rámci se promítl 10 minutový záznam ze závodu na KT předešlého dne, souhrnný 60 minutový dokument ze všech závodů MS, čtyřikrát jsme se dostali do hlavní zpravodajské relace BBV, 12 x do Sportovních zpráv, povedla se nám i upoutávka na PP, 10 minutový rozhovor v den zahájení MS, řada záběrů z kamer i GPS byla promítána na velkoplošnou obrazovku bez které by byla v cíli nuda, dále byl k disposici on line tracking (GPS) a on-line results, sprint sledovalo přes Live centrum IOF asi 500 diváků (celkem měl tento závod přes Live stream přes 1000 shlédnutí), své záběry si odnesly i regionální TV. Poděkování patří všem hlavním spolupracovníkům, především pak režiséru K. Jonákovi, hl. kameramanovi P. Brynychovi, vedoucímu produkce K. Vosolovi, komentátorům P. Kubáskovi a J. Vařekovi a našim expertům M. Jiráskovi a J. Vranému. a nesmím zapomenout ani na J. Krejčíka, J. Exnera a znovu P. Kubáska, kteří komentovali závody přímo pro diváky v arénách.

5. Pořadatelé z VLI, ale také odjinud

Odvedli velký kus práce a uspěli. Ve velké většině někteří dělali podobnou činnosti již sice podruhé (poprvé při SP 2011), ale tady se museli přeorientovat na MTBO a naučit spolupracovat v rámci jednoho oddílu i s partou bajkérů. Celá spousta činností zde byla oproti národním závodům náročnější někdy i nová, měli opět jeden přímý přenos TV, GPS tracking, nasazení radiokontrol v maximální možné míře, videostream do celého světa, museli komunikovat s NK i advisorem IOF, s komisaři AD ČR, spolupracovat s dalšími dodavateli různých služeb atd. S chybičkami, které se při takové akci vždy objeví se dokázali rychle vypořádat a většina z Vás si jich téměř nevšimla. Projevili se jako tým zkušený, se zájmem o věc, ve finále přidali i potřebné nasazení. Všem děkuji za podíl na zdaru závodů a nemohu zde jmenovat všechny, kteří nosili slušivá trička pořadatelského týmu, ale dva kteří nesli hlavní tíhu si neodpustím, zde jsou : Michal Horáček – šéf VLI a předseda OV MS a sportovní ředitel – Jirka Putík. Takže ještě jednou všem díky!

6. Jeden z ohlasů, ale od nejvyššího

Brian Porteous – President International Orienteering Federation

Děkuji Vám za zorganizování další vynikající mezinárodní akce. Mistrovství světa v MTBO v Liberci opět ukázalo „celé orientační světové rodině“, že Český svaz orientačních sportů je jedním z našich předních členů. Opravdu máte velmi talentované lidi, pokud jde o organizaci významných sportovních akcí včetně zajištění TV přenosu. Arény a TV přenos byl vrcholem hlavně pro mne, velmi jsem si to užil, ale také jsem zaznamenal, že tratě a terény se velmi líbili všem zúčastněným a to je nejdůležitější pro všechny.

Také chci poděkovat za Vaše pozvání, pohostinnost a přátelskou atmosféru během společné večeře ve středu večer v Turnově. Pro udržení přátelských vztahů je vždy dobré, aby jednání probíhala otevřeně a proto děkuji Vašemu předsednictvu za nastolenou upřímnost.

Při odletu chci ještě jednou poděkovat ČSOS a hlavně pořadatelskému týmu pod vedením Michala Horáčka. Bylo to velké MS v MTBO.

P.S.: V tomto článku jsem se nedotkl vystoupení české reprezentace dospělých a juniorů, přestože zaznamenaly řadu skvělých výsledků a dospělá reprezentace ziskem 6 medailí byla nejúspěšnější zemí. (2. RUS – 5 medailí, 3. FIN – 4 medaile). Ale hodnocení sportovních výsledků na MS a MSJ bude určitě námět pro sekci MTBO a práce pro šéftrenéry.

Ivan Matějů – místopředseda ČSOS


« zpět