Martina Tichovská: Nervozita před MS byla trochu větší než jindy
26.8.2015 Michal Jirásek
Rozhovor s Martinou Tichovskou, která na uplynulém mistrovství světa v MTBO přispěla do české medailové sbírky hned dvěma zlaty, stříbrem a bronzem.
Reprezentace MTBO má kromě jízdy na kolech ještě jednoho koníčka - sbírání cenných kovů. A nejpilnější sběratelkou letošního mistrovství světa se ukázala být Martina Tichovská, čtyři starty proměnila ve čtyři medaile. Čerstvá mistryně světa MTBO na sprintu a longu nám odpověděla na několik otázek a mimo jiné prozradila, že se mezi nejlepší závodnice stále ještě nepočítá.
Jaké byly vlastně tvé výsledkové cíle a ambice před MS? Takovou medailovou sbírku jsi asi přeci jen úplně neplánovala…
Tak určitě, ne. Sice jsem na ME v Portugalsku získala titul ve sprintu (což bylo úplně super :)), s Jirkou stříbro ze sprintových štafet a s holkama ve štafetě zlato, ale v lesních disciplínách - na middlu a hlavně teda na longu - jsem předvedla dost tragický výkon, kdy jsem se vůbec nemohla dostat do mapy. Navíc poslední měsíc tréninku před MS jsem se fyzicky cítila dost špatně, neustále jsem byla unavená a ostatní holky mi ujížděly. Až poslední týden se to zlomilo a začalo se mi jezdit docela dobře.
Cíle na MS byly hlavně neudělat ostudu před domácím publikem s tím, že na medaili jsem si skrytě myslela ve sprintu a s holkama jsme chtěly udělat medaili ve štafetě.
Byla příprava před letošním MS něčím speciální?
Už dva roky se připravuju podle tréninkového plánu Barči Chudíkové, takže nic speciálně pro tuto sezónu nebylo. Jelikož pracuji, tak vysokohorské soustředění a tím pádem další týden dovolené pro mne nepřicházelo v úvahu. Proto jsem jezdila hlavně v okolí Prahy, kde mi trénink jako sparing partnerka občas přijela zpestřit Renča Paulíčková.
Hrálo v tvých výkonech významnou roli i domácí prostředí? A nesvazovalo tě to i v něčem?
Abych řekla pravdu, tak nervozita před MS byla asi trochu větší než jiné roky, ale po prvním závodě a stříbru na middlu to ze mě úplně spadlo a už jsem si to mohla užívat. Samozřejmě, že v českých terénech si mapově věřím víc a přeci jen tuším, co od nich mám očekávat. Trochu svázaná jsem se cítila před štafetama, není to moje nejsilnější disciplína a v minulosti jsem je několikrát dokázala totálně pokazit. Ale diváci, kteří přišli, byli skvělí a hrozně nás hnali dopředu :)
Asi je teď brzy o tom mluvit - ale co tě teď bude hnát v dalším závodění, když máš za sebou takovou fantastickou medailovou sérii?
No aktuálně mám takový ten divný pocit, kdy zrovna skončilo to, na co jsem se celý rok připravovala a žádné další cíle se nikde nerýsují :)
Letošní sbírka kovů je sice skvělá ale myslím, že to o mě neříká, že bych byla nejlepší na světě. Šlo o naladění formy a štěstí v konkrétním závodu. A navíc v domácích terénech. Chtěla bych zkusit, zda jsem schopná zopakovat alespoň zlomek toho, co doma i jinde ve světě. Myslím, že holky jako Marika Hara, Emily Benham nebo Gaelle Barlet, kteří dokážou podávat špičkové výkony kdekoliv a kdykoliv jsou stále trochu jiná třída.
No a teď na podzim se těším na užívání si českých MTBO závodů a musím trochu potrénovat na běhací Mistrovství ČR v družstvech, kde obhajujeme s SK Praga titul !!!
V červnovém rankingu orientačního běhu jsi byla dokonce v první desítce, jak se ti daří běhání kombinovat s MTBO?
Jelikož bych rozhodně nevydržela dělat jeden sport celý rok, tak přibližně v říjnu odkládám kolo na věšák a celé zimní období absolvuji s mým běhacím oddílem SK Praga. Na kolo sedám poprvé přibližně začátkem března, takže mám docela dobrou běžeckou průpravu a pokud mám volný víkend, ráda se zúčastním i závodů v orientačním běhu závodů. Mám štěstí, že během roku mi pak před závody stačí jít se párkrát proběhnout. Ale samozřejmě, že na nejlepší holky to ani náhodou nestačí. Celá má rodina běhá orientační běh, takže ho mám hodně pod kůží a baví mě.
A na závěr pro inspiraci čtenářů, jak vypadal tvůj běžný tréninkový týden během přípravy na MS?
Týden cca 3 týdny před MS:
- Po – terén 120´, střídání tempa
- Út – 30´rozjetí+vyjetí, kopce v terénu 6 x 5´ (5´pauza)
- St – 30´rozjetí+vyjetí, terén 6 x 5´ okruhy
- Čt – volno
- Pá – terén 120´, střídání tempa
- So - 30´rozjetí+vyjetí, kopce v terénu 6 x 5´ (5´pauza)
- Ne – terén 120´
Připomeňte si první titul Martiny ze závodu ve sprintu v iVysílání České televize.