Ohlédnutí za školením začínajících kartografů
12.11.2024 Jan Langr Převzato z ČSOS
Ve dnech 8.-10. 11. 2024 proběhlo v okolí hotelu Renospond ve Zderazi za krásného podzimního počasí tradiční Školení začínajících kartografů.
23 zájemců využilo této příležitosti k načerpání teoretických znalostí i praktických dovedností nutných k vytvoření mapy pro orientační běh.
Tým zkušených lektorů (Luděk Krtička, Bob Háj, Honza Langr, Martin Klein) pod vedením Zdeňka Lenharta seznámil účastníky se zdroji podkladových dat a možnosti jejich zpracování, zásadami a specifiky mapování na mobilní zařízení a kresbou výsledné mapy na počítači, obojí v mobilní a desktopové verzi programu OpenOrienteering Mapper.
Kromě zmíněného byly detailně rozebrány mapové specifikace (ISOM, ISSprOM), základy problematiky tisku map i způsob evidence mapových děl. Na přípravě programu školení se mírou nemalou podílel také Jiří Vištejn a přípravnou online schůzku týden před školením vedl Libor Pecháček.
Ti úspěšnější, zručnější, a bylo jich většina, odjížděli v neděli domů nejen se spoustou zážitků ze společné práce, ale rovněž s hotovou mapou zájmového území v přilehlém okolí hotelu. Jak trefně poznamenal nejmenovaný švýcarský uživatel sociálních sítí: jedná se o nejčastěji mapovaný prostor pro orientační běh na světě.
Zbývá jen zmínit, že letos byla pro účely školení premiérově použita podrobná data laserového leteckého skenování z DTM Pardubického kraje.
Souběžně se školením probíhalo také výjezdní zasedání Mapové rady a krajských kartografů.
Kromě zpráv o evidenci map v jednotlivých krajích se diskutovaly zejména úpravy mapové specifikace pro LOB, proces shromažďování podnětů vedoucích k následné tvorbě ISOM 2030. Hodnotily se mapy použité na závody ČSOS. A další a další body, takže se končilo dlouho po půlnoci.
Zdeněk Rajnošek
PS1. Fotogalerie Martina Vika je k dispozici online.
PS2. Za poskytnutí materiálního vybavení patří poděkování společnosti T-MAPY.