Plzeňská letní olympiáda dětí a mládeže před týdnem skončila. Jak si vedl orientační běh na LODM 2015.

25.6.2015 Ivan Matějů

Plzeňská letní olympiáda dětí a mládeže před týdnem skončila. Jak si vedl orientační běh na LODM 2015.

Hry VII. Letní olympiády dětí a mládeže vyvrcholily před týdnem ve čtvrtek předáním posledních medailí a závěrečným ceremoniálem na náměstí Republiky v Plzni, při kterém zhasl olympijský oheň. Více než 3000 mladých sportovců ze 14 krajů České republiky prožívalo v Plzni skutečnou olympijskou atmosféru, v průběhu čtyř soutěžních dnů se v 18 sportovních odvětvích utkali o neuvěřitelných 150 sad medailí.

Již potřetí byl do programu Her LODM zařazen i orientační běh. Přinášíme malé ohlédnutí za jeho soutěžemi. V OB byly na pořadu závody na krátké trati, ve sprintu a závod sprintových štafet, byly vypsány kategorie DM a HM (dívky a chlapci mladší) a DS a HS (dívky a chlapci starší).

Program začal v pondělí závodem na krátké trati v Plzni-Košutce. Závodníky čekal zvlněný až kopcovitý terén, který byl dobře průběžný, z malé části tam byly pozůstatky po těžbě a bombardování, lomy, prohlubně, erozní rýhy; velké množství cest. V jednotlivých kategoriích se na stupně vítězů postavili: V mladších dívkách vyhrála Kateřina Blažková (JČK) před Emou Markovou (OLK) a Terezou Chrástovou (LBK), ve starších dívkách dominovala Šárka Plhalová (OLK) před Nikolou Thýnovou (PAK) a Šárkou Rückerovu (KHK). V mladších chlapcích vyhrál Šimon Mareček (VYS) před Jakubem Milánem (JMK) a Lukášem Richtrem (PLK), mezi staršími kluky si pro první místo doběhl Mikuláš Jirka (OLK) před Petrem Bukem (ULK) a třetí místo obsadil Ondřej Hasman (PLK).

Ve středu byly sprintové štafety (čtyřúsekové, dvoučlenné), které se běžely v Borském parku, v rovinatém parkovém terénu, který byl velmi rychlý. V mladších si pro vítězství doběhla dvojice Tereza Chrástová a Petr Synek z Libereckého kraje, půl minuty za nimi doběhla štafeta Královéhradeckého kraje ve složení Petra Holečková, Jakub Chaloupský, těsně za nimi finišoval tým Moravskoslezského kraje (Lucie Hájková, Jiří Kostka). Kategorie starších se stala doménou závodníků Olomouckého kraje, duo Šárka Plhalová a Michal Jirka poměrně jasně vyhrálo, stříbrné medaile získala štafeta Vysočiny, v které běželi Klára Nechanická a Petr Čech, bronz putuje do Pardubického kraje zásluhou Nikoly Thýnové a Martina Roudného.

Vše skončilo ve čtvrtek závodem ve sprintu, který měl centrum na atletickém stadionu města Plzně (sídliště Škrvňany). Běželo se v městském terénu (sídliště, atletický stadion). Ve starších dívkách vyhrála naprosto jasně Šárka Rückerová (KHK), druhá s téměř minutovým odstupem byla Kateřina Grycová (JMK) a bronz získala Šárka Plhalová (OLK - ta se tak stala nejúspěšnější závodníci OB na LODM). Mezi staršími kluky také naprosto jasně vyhrál Sebastian Filípek (MSK), který za sebou nechal druhého Dana Pavlovce (LBK) skoro o minutu, na třetím místě skončil Martin Roudný (PAK). Při závodě mladších došlo k technické závadě (nerazily cílové krabičky), na výsledky se chvíli čekalo. V HM vyhrál Lukáš Richter (PLK), který o necelou půlminutu porazil dvojici Jiří Kostka (MSK) a Martin Šimša (PHA), která měla na druhém místě stejný čas. V DM si vítězství odnesla Petra Holečková (KHK), druhá byla se ztrátou půl minuty Karolína Bejvlová (StČ) a třetí Tereza Chrástová (LBK).

V soutěži krajů v orientačním běhu bylo následující neoficiální pořadí:

 1. Olomoucký kraj        128
 2. Vysočina              104
 3. Královéhradecký kraj  102
 4. Liberecký kraj        100
 5. Moravskoslezský kraj   94
 6. Pardubický kraj        92
 7. Praha                  87
 8. Plzeňský kraj          78
 9. Středočeský kraj       69
10. Zlínský kraj           68
11. Jihomoravský kraj      67
12. Jihočeský kraj         61
13. Karlovarský kraj       44
14. Ústecký kraj           39

Závody v OB organizovali pořadatelé z Klubu orientačních sportů Slavie VŠ Plzeň – VPM pod vedením ředitele závodů Ondřeje Vodrážky a hlavního rozhodčího Aleše Richtra. Určitě si pořadatelé za přípravu závodů a úsilí při pořádání zaslouží ocenění, ale pár chybiček se v organizaci objevilo, zcela určitě o nich vědí a poučí se pro další závody. Určitě by nevadilo, kdyby věnovali více péče sadě SI, kterou používají, zamezilo by to zbytečným diskusím ohledně diskvalifikací a ubylo tak práce jury, která se ovšem svých úkolů zhostila se ctí a v duchu fair play. Rovněž naše krajské svazy ČSOS si zaslouží poděkování za přípravu svých výprav, naši sportovci v Plzni srdnatě zápolili, udělali určitě dobré jméno jak svým krajům, tak celému OB.

Po Plzeňském kraji nyní přebírá pomyslnou olympijskou štafetu kraj Ústecký, kde se od 17. do 22. ledna 2016 uskuteční Hry VII. ZODM. My ale budeme velmi zvědaví kdo zvítězí při rozhodování o pořadatelství VIII. LODM v roce 2017. Kandidují Hlavní město Praha a Jihomoravský kraj a obě přihlášky obsahují v programu i orientační běh.

Ivan Matějů a Petr Klimpl - místopředsedové ČSOS


« zpět