Stříbrná medaile pro Hanu Hančíkovou z ME v lyžařském OB

21.1.2015 Petr Klimpl

Skvělého úspěchu dosáhla Hana Hančíková na Mistrovství Evropy v lyžařském OB, kde vybojovala stříbrnou medaili.

Ve švýcarském Lenzerheide se koná letošní Mistrovství Evropy v lyžařském OB. Centrem je místní biatlonový areál, závodí se v okolí jak na standartních tratích, tak i v přilehlém prostoru po loukách, polootevřených i lesních partiích, závodní prostor leží relativně vysoko ve výšce kolem 1500 m.

Ve středu se jela klasika s hromadným startem za slunečného mrazivého počasí na prašanu. Trať měla 3 kola, 2x byla výměna mapy. Skvěle zajela Hana Hančíková, která si ze závodu odvezla stříbro. Rozfarstování ani volby postupů čelo závodu neroztrhaly, do posledního kola vjíždělo v minutě 10 závodnic, ty jely spolu skoro celé závěrečné kolo, po zásadní volbě postupu na posledním dlouhém úseku zůstala v čele šestičlenná skupina - 4 Rusky, Švédka a Hanka. Ve stoupání na předposlední kontrolu mírně ujela Ruska Tatyana Oborina a dojela si pro zlato, za ní se s 10 sekundovou ztrátou rozpoutal boj o další medaile. Hanka byla na předposlední kontrole pátá, postupně předjela dvě Rusky a ve strhujícím finiši zdolala i Švédku Josefine Engström (ve výsledcích je to o sekundu, ale byl to "fotofiniš"), na dalších místech skončily Rusky v pořadí Frolova, Tarasenko a Tretyakova. Skvělý taktický výkon přinesl Hance další medaili z evropských šampionátů! Další trio našich závodnic dojelo ve třetí desítce - 24. Karochová, 25. Šimková (odstup 10 minut), 29. Hančová (odstup 15 minut).

V mužích dominoval Švéd Erik Rost, který jel celé závěrečné kolo v čele a v cíli měl náskok před překvapivě stříbrným Švýcarem Christianem Spoerry 18 sekund, bronz stejně jako na sprintu vybojoval Rus Andrey Lamov, který byl o sekundu pomalejší než stříbrný Švýcar. Další sekundu zpět dojel Fin Tunis, páté místo obsadil nestárnoucí Rus Khrennikov a šestý byl vítěz sprintu Belomazhev (BUL). Z našich byl v prvním kole vidět vpředu Jakub Škoda, ale nakonec se srovnal do průměru našich mužů na přelomu 3. a 4. desítky. Nejlépe skončil na 30. místě Jiří Bouchal (+6:05), Škoda dojel na 33. místě (+7:32), Horvát byl 37. a Laciga 39.