V Liberci se již odpočítávají dny do zahájení Mistrovství světa v MTBO 2015
28.7.2015 Ivan Matějů
V roce 2015 bude Mistrovství světa a Mistrovství světa juniorů v MTBO hostit Česká republika, jeho pořadatelem je ČSOS a sportovní klub Slavia Liberec orienteering (VLI). Do zahájení MS zbývá 20 dní.
Mistrovství se uskuteční ve dnech 17. - 23. 8. 2015 a centrem závodů se stane Sport Park Liberec, kde bude závodní kancelář, ubytování většiny závodníků, uskuteční se zde zahájení i vyhlašovací ceremoniály.
Jaký je program vlastního šampionátu MS MTBO:
Ne 16.8. příjezd účastníků, modelový závod - Liberec Po 17.8. slavnostní zahájení – Liberec, Sport Park Út 18.8. MS a MSJ – závod middle – Jablonec n.Nisou, biatlonový stadion v Břízkách St 19.8. MS a MSJ – závod sprint – Turnov, atletický stadion L. Daňka Čt 20.8. Volný den Pá 21.8. MS a MSJ – závod long – Liberec, sportovní areál Vesec So 22.8. MS a MSJ – závod relay – Liberec, sportovní areál Vesec slavnostní zakončení, banket - Liberec, Sport Park Ne 23.8. odjezd účastníků
O blížícím šampionátu jsme si povídali s ředitelem závodů MS MTBO Jirkou Putíkem:
Jak jsou připraveny mapy pro MS, vyskytly se nějaké problémy s klasifikací sjízdnosti?
Vždy, když připravujeme závody, tak mám takový zvláštní pocit, že mapa je samostatný živý organismus a ta stoprocentní mapa, se kterou jsou všichni spokojení, je něco jako paní Colombová – pořád se o ní debatuje, ale ve skutečnosti ji ještě nikdo neviděl. Každopádně jsme se k mapám snažili přistoupit maximálně zodpovědně a využít všech možných podkladů k tomu, aby byl výsledek co nejlepší. Důraz jsme samozřejmě kladli na to, co je pro MTBO podstatné, jako je klasifikace cest, tvary křižovatek, přehlednost a čitelnost mapy. Co se týče konkrétně klasifikace, ta je v MTBO mapách klíčová a vždy bude trochu subjektivní podle pohledu mapaře, ale to jsme se snažili omezit korekcemi při projíždění cest více lidmi. Naštěstí místní terény by neměly nijak vážně utrpět a výrazněji se měnit klasifikace v případě deště. Největší diskuse při přípravě a klasifikaci pak v podstatě korespondovaly s poslední velkou debatou na mtbo.cz (článek od Honzy Svobody „Zase ta proklatá oranžová“) ohledně správného použití značek pro plochu vs. značek pro linii.
Co nám můžeš prozradit k jednotlivým terénům a tratím?
Kromě sprintu lze říct, že terén je typicky podhorský. Asi nikoho nepřekvapí, že v okolí Liberce a Jablonce jsou kopce, takže proti rovinatým terénům v Polsku, kde proběhlo loňské MS, bude na mapě vrstevnic o něco víc.
- Middle – centrum biatlonový stadion Břízky, Jablonec nad Nisou – to je typicky příměstský les s velkou hustotou cest a cestiček, obvykle dobře sjízdných (a rychle sjízdných, pokud jedete tím správným směrem…). Trať je postavená od Milana Jiráska tak, aby závodníci nedostali nic zadarmo a byli vždy stoprocentně soustředění jak na fyzický, tak na mapový výkon. Trať bude rozdělená do dvou úseků s výměnou mapy a atraktivním diváckým průjezdem centrem závodu, který bude v cca 70 % trati.
- Sprint – centrum atletický stadion L. Daňka, Turnov – terén je mixem lučních pasáží, husté sítě lesních cestiček, městské vilové zástavby a parku. Stavitel, Milan Maier, si dal záležet na tom, aby se během trati střídaly rychlé úseky s místy, kdy je potřeba opravdu se soustředit na mapu a jet pokud možno čistě. Třešničkou na konci je pak dojezd po atletickém oválu.
- Long – sportovní areál Vesec, Liberec – to bude opravdu velká prověrka fyzických a mapařských sil závodníků. Kopcovitý terén s množstvím strmých údolím neodpouští chyby a na delších postupech bude platit pořekadlo o dvojím měření/jedno řezání. Leoš Bogár ladí tratě tak, aby si závodníci zkusili postupy po širokých cestách, strmé a krátké „stojky“ i trailové sjezdy. Tour se vyhrává v Alpách, long na Císařáku.
- Štafety – opět Vesec – terény navazují na long a částečně se prolínají, takže začátek štafet bude typově v podobném terénu. Rychlá, přesná jízda a hlídání kódů kontrol jsou klíčem k vítězství. Proti longu ale od stavby Ctibora Podrábského čekejte kratší postupy, nutnost se rychle a správně rozhodnout a po divácké kontrole pak závěrečný úsek, mapově i fyzicky náročný, kde se zřejmě bude rozhodovat o titulu.
Jak budou probíhat veřejné závody?
Veřejné závody budou probíhat po skončení mistrovských závodů. Motivem je : Pojď si zajet mistrovskou trať a porovnej svůj čas s mistrem světa! Na 100 % to bude platit v závodech middle a sprint, na longu to z časových důvodů bude tak, že veřejný závod bude odpovídat svou délkou a náročností finále B. Otevřený závod ve sprintu je zároveň vypsán jako jeden ze závodů Pražské MTBO ligy. V sobotu, kdy budou na pořadu dne mistrovské štafetové závody bude po jejich skončení probíhat otevřený závod typu free order.
Jak máte zajištěnou ostrahu kol?
Ostrahu kol budeme zajišťovat pomocí vlastních pořadatelských sil v kombinaci s bezpečnostní službou. Bude zajištěna ostraha a centrální úschovna kol pro ubytované v event. Centru (Sport Park Liberec), v centrech jednotlivých závodů a během nich je starost o kola vždy na jednotlivých závodních týmech.
Na závěr nám ještě Jirka Putík sdělil, že by si přál solidní počasí a ať se závody i terény líbí nejen vítězům, a také by si přál snad trochu toho štěstíčka, kterému pořadatelé jdou naproti...
Další informace hledejte na www.wmtboc2015.cz, kde najdete všechny potřebné údaje o programu, bulletin č. 3, který obsahuje i délky tratí a začátky startů, informace o připravovaných doprovodných aktivitách v průběhu MS MTBO, některé další zajímavosti se dozvíte i na stránkách sekce MTBO. Příště bychom rádi trochu vyzpovídali šéftrenéry našich reprezentací – Jirku Vraného a Petra Lukavce.
Ivan Matějů - místopředseda ČSOS