Akademické mistrovství světa v LOB 2022 pro ČR

18.12.2020 Dušan Vystavěl Převzato z Sekce LOB

Akademické mistrovství světa v LOB 2022 pro ČR

Akademické mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu 2022 oficiálně přiděleno do České republiky.

Krušnohorský region a speciálně město Jáchymov by měly být v termínu od 22. do 27. února dějištěm v pořadí třetího Akademického mistrovství světa v LOB 2022. Centrem závodů, místem ubytování a stravy účastníků a dějištěm všech slavnostních ceremoniálů by měly být léčebné lázně Jáchymov. Jako závodní a tréninkové prostory jsou vytipovány tyto lokality: Jahodová louka, Abertamy a Eduard. Náhradní variantou - na kterou doufáme, že nedojde – je pak areál s umělým sněhem v německém Oberwiesenthalu. Tedy obdobná koncepce akce, jaká byla použita pro soutěže LOB na letošní úspěšné Olympiádě dětí a mládeže, kterou pořádal Karlovarský kraj.

„Myšlenka uspořádání AMS v LOB se mi líbí od počátku, oceňuji to, že příprava kandidatury proběhla ve velmi krátké době a že je vše dobře promyšlené. Rok 2022 ale bude pro naši asociaci náročný, bude to poprvé po dlouhé době, kdy budeme v jednom roce pořádat dvě akademická mistrovství. Kromě únorového LOBu to bude také červnový šampionát ve florbalu, který proběhne v Liberci,“ říká předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová. To, že k akademickému florbalu se přidává i orienťák vítá i předseda Českého florbalu a místopředseda ČOV Filip Šuman. „Skvělé zprávy, děkuji a orienťákům držím palce i nadále!“

Program akademických šampionátů tradičně obsahuje 4 medailové závody. Budou to tři individuální – sprint, stíhačka a krátká trať se společným startem. Čtvrtým medailovým závodem pak budou smíšené sprintové štafety. Šampionát začne slavnostním zahajovacím ceremoniálem v pondělí 21. února večer a poté již hned budou následovat samotné závody. V úterý to bude sprint, ve středu sprintové štafety. Pak by měl následovat den volna, ve kterém budou pro závodníky připraveny různé exkurze. Jednak do objektů Krušnohorské důlní krajiny (od loňského roku zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO) a také do světoznámých karlovarských lokalit – Becherovka, sklárna Moser, ... Tento volný den bude také sloužit pořadatelům pro krátký oddech. Na pátek a sobotu pak bude nachystané velké finále. Nejprve stíhačka a poté krátká trať se společným startem. „A když už tady budeme mít takovou významnou akci, tak toho samozřejmě využijeme, abychom v sobotu a v neděli udělali na stejném místě také závod Českého poháru,“ upřesňuje program předseda Sekce LOB ČSOS Přemek Škoda, který bude na závodech AMS ve funkci hlavního rozhodčího.

Petra Hančová na stupních vítězů na Univerziádě 2019 v ruském Krasnoyarsku. Foto: Jakub Pláteník.

Technické provedení šampionátu budou mít na starosti zejména plzeňští orienťáci pod vedením Ondry Vodrážky. Hlavním stavitelem tratí bude Petr Mareček, který bude i připravovat mapy. Ze složení organizačního výboru můžou mít radost i severští aktivisté hlídající genderovou vyváženost – z 10 členů je 5 žen a 5 mužů. Ale toto není dáno žádnými nesmyslnými kvótami, ale tím, že to jsou na svých postech nejvhodnější lidé, ať už ženy či muži.

„Jaká budou nominační kritéria, a v jakém složení se na startu objeví česká reprezentace ještě není určeno, nicméně výsledky nadcházející lobácké sezóny budeme sledovat a určitě se k nim bude při nominaci přihlížet,“ dodává předseda komise ČAUS a šéf akademické reprezentace Ondřej Vodrážka.

Pro české akademické orienťáky se tak i díky posunutí Zimní světové univerziády 2021 nabízí velice atraktivní kombinace – nejprve v prosinci ve švýcarském Lenzerheide univerziáda a poté v únoru 2022 domácí šampionát v Jáchymově. I díky zařazení soutěží LOB do programu Zimních olympiád dětí a mládeže České republiky je od roku 2014 český LOB na vzestupu, a tak doufáme, že nominačních závodů se zúčastní co nejvíce sportovců – akademiků a samotný šampionát pak bude úspěšný jak po pořadatelské, tak po sportovní stránce! 


« zpět