Akademický o-šampionát

21.6.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sportovní svátek akademiků - České akademické hry - měl stejně jako v letech minulých na pořadu i dva závody v orientačním běhu.

ČAH pořádala Masarykova univerzita v Brně, o-závody zajistil SK Žabovřesky Brno. Na startu byla celá řada českých špičkových závodníků, ale i těch, kteří na VŠ berou OB jako své hobby.

Sprint

Ve středu se běžel sprint, který byl situován do Mikulova (tam se ještě o-závody neběžely). Mapu Mikulov (1:4000) připravil Petr Matula, tratě postavil Radek Novotný. A byla to opravdu orientační lahůdka - orientačně náročné postupy v místním zámku a v zámeckých zahradách, ale i ve městě a v závěru na sídlišti; na zámeckém návrší byly místy značné výškové rozdíly, což se projevilo i dosti značného převýšení na tratích. Tratě byly opravdu moc hezké, s řadou voleb, ale i nutnou pozorností v uličkách a mezi stěnami zámku a parku. V závodě nešlo jen o akademické medaile, ale i o nominaci na Akademické mistrovství světa, které se uskuteční v červenci ve Finsku (to se týká ale jen závodníků narozených v roce 1993 a mladších, boj o domácí medaile se ale týká všech vysokoškoláků). V ženách si pro akademický titul doběhla Vendula Horčičková, která vedla po celou trať, chybou na 15. kontrole náskok skoro ztratila, v cíli byla jen o 2 sekundy před druhou Adélou Indrákovou a třetí Denisa Kosová ztratila 11 sekund (4. Zháňalová, 5. Šiková), vůbec se nedařilo jedné z favoritek Janě Knapové. Na trati mužů byl nejrychlejší Daniel Hájek, ale byl pro proběhnutí zakázaného prostoru disk a tak se vítězem stal Vojtěch Sýkora, který porazil druhého Tomáše Kubelku také o 2 sekundy (mezi těmito dvěma závodníky to byl vyrovnaný boj po celou trať), třetí Marek Minář ztratil na vítěze 10 sekund (4. Horvát, 5. Fürst), velký favorit Miloš Nykodým na trati dost ztratil a navíc byl také disk kvůli běhu zakázaným prostorem.

2. Kubelka Tomáš            LPU9307   OK Lokomotiva Pardubice  17:11   + 0:02
  3. Minář Marek              ASU9444   Magnus Orienteering      17:19   + 0:10
 10. Kamenický Jeroným        OSN9549   SK Orientační sporty No  18:14   + 1:05

Zajímavý rozbor postupů od stavitele tratí Radka Novotného je je zde.

Krátká trať

Ve čtvrtek byl druhý závod - krátká trať. Tratě postavil Jan Zháňal na mapě Dub Troják (1:10000, hlavní kartograf Matěj Píro), běželo se v dobře průběžném terénu, který byl hodně členitý s množstvím terénních detailů (tratě měly poměrně značné převýšení). Centrum bylo v ZŠ Pavlovská v Brně-Kohoutovicích. V ženách poměrně jasně vyhrála Adéla Indráková, která vedla od třetiny závodu a v cíli byl její náskok 1:24 před druhou Magdalénou Tužilovou, třetí místo překvapivě obsadila Petra Aschermannová, která na vítězku ztratila 2:05 min. (4. K. Šiková, 5. Voborníková). V mužích to byl velmi vyrovnaný souboj po celou trať mezi Tomášem Kubelkou a Danielem Hájkem, o zlatu pro Kubelku nakonec rozhodly tři sekundy. Se ztrátou 1:18 min. obsadil třetí příčku Adam Chloupek (4. Mudrák, 5. V. Kettner).