Bohemie 2017 - vítězi Pavel Kubát a Ina Westerlund

30.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

21. ročník pětidenních závodů Bohemie 2017 v Novém Boru vyhráli Pavel Kubát a Ina Westerlund.

Letošní největší prázdninové vícedenní závody - Bohemia Orienteering - připravili pořadatelé z OK Jiskra Nový Bor. Centrum letošního 21. ročníku 5-denních závodů, na kterých startovalo přes 1800 závodníků z 27 zemí, bylo v Novém Boru ve sportovní hale, vlastní závody se však odehrávaly v lesním komplexu mezi Českou Kamenicí, Pryskem, Kytlicí, Polevskem a Kamenickým Šenovem. První tři etapy měly cílovou arénu na louce v Horním Prysku, čtvrtá a pátá etapa pak v Dolním Prysku. Závodníky po všech pět etap čekal kopcovitý a členitý terén, kde byly místy skalní srázy, kameny, les měl dobrou i horší průběžnost, byla tam středně hustá síť cest.

Ve středu se běžela klasická trať, v dámské elitě vyhrála Anu Akerman (2. Ina Westerlund, 3. Veronika Kalinina), z našich byla nejlepší na 5. místě Lenka Kociánová). V mužích byl podle očekávání nejlepší Pavel Kubát, ale jen těsně před Janem Flašarem (3. Marek Schuster). Ve druhé etapě (krátká trať) vyhrála v ženách Ina Westerlund těsně před Karolínou Teplou (3. Nataliya Dimitrova), v mužích jasně dominoval Pavel Kubát (2. Oskar Stormer, 3. Lukáš Kettner). Ve třetí etapě (klasika) vyhrála v ženách Anna Štičková (2. Anu Akerman, 3. Veronika Kalinina), v mužích byl potřetí nejlepší (a opět jasně) Pavel Kubát (2. Matouš Fürst, 3. Niklas Saramäki). V sobotní krátké trati vyhrála v ženách Ina Westerlund o půl minuty před Annou Štičkovou, třetí byla Anu Akerman. V mužích byl nejlepší Jan Šedivý (v prvních třech etapách nestartoval), minuty za ním zaostal Matouš Fürst, další minutu zpět byl Pavel Kubát.

Do nedělní handicapové klasické trati vyběhla jako první v dámské elitě Ina Westerlund a svůj čtyřminutový náskok nejen uhájila, ale dokonce navýšila na více než 10 minut. Na druhém místě skončila Karolína Teplá (+10:02), třetí místo obsadila Veronika Kalinina, po čtyřech etapách druhá Anu Akerman se propadla na místo čtvrté, pátá doběhla Lucie Krafková. V mužské elitě měl před poslední etapou Pavel Kubát náskok přes 20 minut, nakonec si s přehledem doběhl pro vítězství. O druhé místo bojovala dvojice Šimon Navrátil a Michal Hubáček, nakonec měl v závěru více sil Šimona, což znamenalo druhou příčku se ztrátou 23:15 min. na vítěze, Michal doběhl 18 sekund za ním. Čtvrtý skončil Niklas Saramäki a pátý Lukáš Kettner.