Bronz pro Báru Chaloupskou z krátké trati MSJ

13.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Třetí závod na MS juniorů v Maďarsku (krátká trať) přinesl české reprezentaci další medaili. O bronz se zasloužila Barbora Chaloupská, Tereza Janošíková a Daniel Vandas končili na čtvrtých místech.

Finále krátké trati se běželo opět ve stejném terénu v okolí Bócsa jako čtvrteční kvalifikace. Alei ubylo borovicového lesa, většina trati se odehrávala v žlutozelené barvě na mapě, v prostoru nebyly téměř žádné cesty. V orientačně náročném terénu se dělaly menší i větší chyby a kdo jich udělal nejméně, tak uspěl.

V juniorkách to byla velmi vyrovnané, mezi první a pátou byl rozdíl jen 33 sekund. Vyhrála domácí Csilla Gardonyi (byť hodně chybovala už na jedničku) o osm sekund před Švédkou Sannou Fast. Skvěle si vedla opět naše děvčata, velmi vyrovnaně běžící Bára Chaloupská vybojovala bronz, když na vítězku ztratila 26 sekund, o místo a 6 sekund za ní skončila Tereza Janošíková (5. Amy Nymalm, FIN, 6. Zsofia Sarkozy, HUN). Barbora Vyhnálková obsadila 34. příčku (+7:49), Markéta Firešová byla 52. (+17:13). Nikola Thýnová i výborně běžící Terka Čechová (byla by v TOP 10), ale i velká favoritka Simona Aebersold byly disk za nedodržení veřejného úseku, nepomohl ani protest švýcarské výpravy. O pořadí na prvních třech místech rozhodl postup na poslední kontrolu, kde v té chvíli vedoucí Chaloupská zvolila špatný odběh, to ji stáli půl minuty a dostaly se před ní její dvě soupeřky.

52 Markéta Firešová          Czech Republic      46:12 +17:13

V juniorech dominovali švédští závodníci, kteří si odnesli všechny tři medaile. Vyhrál Jesper Svensk o 17 sekund před Simonem Imarkem, dalších 19 sekund zpět zůstal Henrik Johannesson. Skvěle opět zaběhl Daniel Vandas, který po vyrovnaném výkonu obsadil čtvrtou příčku s odstupem 1:40 min. za vítězem, když ho z boje o medaili vyřadila minutová chyba na šesté kontrole (5. Daniil Kashin, RUS, 6. Mathieu Perrin, FRA). Další naše dvojice ve finále A hodně chybovala - 48. Vojtěch Sýkora +14:14, 52. Jan Bendák +16:11, ve finále B výborně zběhl Tomáš Křivda, který tento závod vyhrál (15. Horčička, 41. Koštejn).

1 Jesper Svensk             Sweden              29:32 0:00
 2 Simon Imark               Sweden              29:49 +0:17
 3 Henrik Johannesson        Sweden              30:08 +0:36
 4 Daniel Vandas             Czech Republic      31:12 +1:40
 5 Daniil Kashin             Russian Federation  31:24 +1:52
 6 Mathieu Perrin            France              31:42 +2:10
 7 Marton Zacher             Hungary             31:43 +2:11
 8 Ricardo Esteves Ferreira  Portugal            31:48 +2:16