Bronz pro juniora Marka Štěrbu v úvodním sprintu

23.1.2024 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Úvodní sprint v rakouském Ramsau přinesl českým barvám výborné výsledky. Marek Štěrba získal v juniorech bronz, čtvrtí byli Mairich a Srbová. Mezi dospělými zajel výborně Horvát na 12. místě

Během úvodního závodu šampionátu - sprintu - v rakouském Ramsau am Dachstein sněžilo. Nejdříve od 9:45 startoval dorost, poté junioři, následovali muži a nakonec jely ženy, takže celý závod trval dosti dlouho což pro závodníky, kteří museli absolvovat karantému kvůli zamezení komunikace, nebylo moc příjemné. Startovalo se na vrcholu kopce Kulm, kam závodníky vyvezla lanovka používaná pro skokanské můstky. Většina závodu se odehrávala v lese na skůtrových stopách, jejichž síť mezi několika rolbovými tratěmi byla hustá a zajímavá. Mapově to byl velmi zajímavý závod, na některých místech se "střihalo" přímo lesem (většinou v lese ve sjezdech), což bylo obvykle rychlejší.

V mužích si pro titul dojel Nor Jorgen Baklid, který se do čela dostal zhruba v polovně závodu a v cíli měl náskok na druhého Stanimira Belomazeva z Bulharska 23 vteřin. O bronz se se stejným časem podělili Niklas Ekstrom a Henrik Fredrikse Aas. Velmi dobře jel Petr Horvát, po vyrovnaném výkonu skončil na 12. místě se ztrátou 1:17 na vítěze. O 40 vteřin pomaleji na 22. místě skončil Josef Nagy navzdory zlomené lyži na K6. Další čeští závodníci skončili takto: 29. Škoda, 35. Laciga, 38. Peňáz R., 41. Průša, 44. Peňáz V., 45. Bartoš.

Mezi ženami si medaile rozdělily pouze Švédky. V polovině závodu těsně vedla Tove Alexandersson, pak ale na K11 nabrala půlminutovou ztrátu, kterou už neměla šanci dohnat. Magdalena Olsson díky bezchybnému závěru získala zlato, v cíli druhá Schagerstrom zkusila od K11 odjet přímo lesem, ale musela se vrátit na stopu a tím zásadně ztratila na Olsson, nicméně několikavteřinový náskok před chybující Alexandersson udržela. Česká dvojice na startu skončila takto: 28. Šimková, 33. Chrástová.

V juniorech zvítězil Estonec Olle Ilmar Jaama systémem start-cíl, na druhého Švýcara Müllera měl v cíli 30 vteřin náskok. Skvěle jela dvojice Marek Štěrba a Filip Mairich. Marek se v úvodu pohyboval na průběžném 2.-3. místě, díky ztracené půlminutě na K6 se tam o pár vteřin před něj dostal Filip, který pak až do K12 držel průběžné 3. místo stále zhruba 10 vteřin před Markem. Marek Šterba se však velmi rychlým závěrem posunul na bronzovou pozici a na Filipa Mairicha zbylo "jen" 4. místo. Velmi pěkně jel i 12. Matyáš Zakouřil, dále 20. Elleder, 21. Svoboda, 29. Zurynek.

Mezi juniorkami jely na čele vyrovnaný závod Švédky Elsa Brandt a Ella Turesson, v cíli byla zlatá Brandt o 10 vteřin dříve než stříbrná Turesson. Bronz brala Finka Ekstrom. Michaela Srbová začala svůj závod o něco pomaleji, v závěru však na širokých stopách využila svoji rychlost a propracovala se na konečné skvělé 4. místo, 52 vteřin za vítězkou. Velmi dobře jely i 12. Tereza Pecková (dvě půlminutové chybky ji odsunuly z velké bedny), 16. Lucie Hlaváčová, 18. Marie Bartošová. Další naše 24. Kodejšová a 30. Metelková již měly větší ztrátu.

Závod dorostenců ovládl Švýcar Müller. Velmi dobře jeli Vilém Štrait a Vladimír Srb, kteří se stejným časem podělili o 10. místo (+2:15 za vítězem). Dále 15. Šubrt, 18. Lesák, 22. Teringl.

V dorostenkách suverénně systémem start-cíl s konečnm náskokem 53 vteřin zvítězila Švedka Turesson. Výborné je 5. místo Barbory Chrástové. Dále: 11. Zakouřilová, 13. Lichtenbergová, 17. Havrdová, 18. Lošťáková.

Na stránce IOF Live jsou odkazy na výsledky, mezičasy, mapy a GPS tracking.