Česká sprintová štafeta čtvrtá na ME

10.5.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Česká sprintová štafeta (Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Jana Knapová) výbojovala na ME ve Švýcarsku čtvrté místo. Titul získalo domácí Švýcarsko.

Ve čtvrtek v podvečer proběhly na ME sprintové štafety, běželo se v uličkách města Serpiano (každý stát mohl postavit jen jednu štafetu). Štafety neměly moc variant postupů, orientačně byly zajímavé kontroly ve starém městě, šlo dost o běžecký závod.

Od počátku šla do čela švýcarská štafeta, na prvním úseku vytvořila Judith Wyder obrovský náskok, předávala před druhou Ursulou Kadan (AUT) s náskokem 55 sekund, následovaly štafety SWE (Strand), NOR, GBR, UKR a RUS. Denisa Kosová se pohybovala na konci první desítky, v závěru jí ještě některé štafety předběhly, v cíli prvního úseku byla na 11. místě se ztrátou 1:29 min.

Na druhém úseku udržela švýcarská štafeta náskok, sice se trochu snížil, ale přesto byl dostatečný, Florian Howald předával s náskokem 24 sekund před Emilem Svenskem (SWE), třetí štafeta GBR (Hodkinson) měla ztrátu 49 sekund, za ním doběhla v 11 sekundách skupina, kde vedle štafet ITA, RUS a NOR byl i Miloš Nykodým, ten předával na 7. místě se ztrátou přesně jedné minuty na vedoucí Švýcary.

Vedoucí štafeta na třetím úseku zásluhou Martina Hubmanna navýšila švýcarská štafeta svůj náskok na 46 sekund, na druhém místě běželo Švédsko (Jonas Leandersson), třetí GBR na něj ztrácela 17 sekund, čtvrté bylo NOR (+1:28), další 3-členná skupina ztrácela dalších 10 sekund, předávalo se v pořadí AUT, RUS a CZE - Vojtěch Král běžel v úvodu velmi dobře, propracoval se na 4. příčku, pak ho další štafety doběhly, odstup na vedoucí tým byl přesně 100 sekund.

Švýcarská štafeta šla bezproblémově za zlatem i na posledním úseku, finišmanka Elena Roos náskok ještě navýšila a Švýcarsko se v cíli velmi radovalo z titulu. Druhé Švédsko (finišovala Karolin Ohlsson) měla v cíli ztrátu 72 sekund. Také o třetím místě se zdálo rozhodnuto, tým GBR měl před dalšími až minutový náskok, ale pak postupně začal ztrácet a dotáhly se na něj štafety NOR, AUT a k naší radosti i CZE. O bronz se bojovalo až do konce, kdy měla nejvíce sil Norka Andrine Benjaminsen (trochu se na to podepsala i chybička naší štafety na předposlední kontrole), která o 6 sekund porazila naši velmi dobře běžící Janu Knapovou, další 4 sekundy zpět zůstala štafeta AUT, šestá doběhla naprosto vyčerpaná finišmanka GBR. Česká štafeta ve složení Kosová, Nykodým, Král a Knapová zlepšila umístění z ME 2016 o jednu příčku = pěkný výsledek.

1. SUI   1:02:45 +00:00
 2. SWE   1:03:57 +01:12
 3. NOR   1:05:55 +03:10
 4. CZE   1:06:01 +03:16
 5. AUT   1:06:05 +03:20
 6. GBR   1:06:20 +03:35
 7. DEN   1:06:38 +03:53
 8. RUS   1:06:59 +04:14