Česká sprintová štafeta čtvrtá na MS

14.7.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Druhým závodem na MS ve Skotsku byly sprintové štafety. Titul vybojovalo Švýcarsko, české štafetě patří skvělé 4. místo.

Nedělní sprintové štafety se běžely těsně po poledni v Riccarton Campus (areál Heriot-Watt University jihozápadně od centra města), kde byl vedle kampusu s mnoha domy i rozsáhlý park se spoustou travnatých ploch, ale také s pár lesními plochami. Start a cíl byl ve sportovní hale, kde byly poslední kontroly v bludišti (jak ale znělo z jednotlivých týmů, nebylo to žádné překvapení). Čtyřčlenné štafety běžely tradičně ve složení tak, že ženy štafetu startovaly a končily a muži běželi úseky dva a tři.

Závod měl dramatický průběh a českému týmu přinesl velmi pěkný výsledek - 4. místo.

Na prvním úseku se závodní pole postupně trhalo, jak fyzicky, tak i volbou postupů mezi kontrolami. Na předávku jako první přiběhla Eef van Dongen (Nizozemsko) těsně následovaná favorizovanými štafetami GBR (Grace Molloy), SWE (Hanna Lundberg) a SUI (Natalia Gemperle), s různými ztrátami pak další první úseky 34 startujících štafet. Mezi nimi na 12. místě i první úsek české štafety, který běžela Barbora Matějková. Ta nezačala příliš dobře, v úvodu ztrácela, její odstup postupně vzrostl přes 50 sekund, závěr však zvládla výborně a její ztráta na předávce byla 42 sekund.

Na druhém úseku se v čele osamostatnila dvojice favoritů SWE (Emil Svensk) a SUI (Riccardo Rancan), se ztrátou 20 sekund za nimi bojovalo trio štafet DEN, FIN a GBR, pak následovala čtyřčlenná skupina, v níž na 10. místě předával Jakub Glonek. Ten začal velmi dobře, rychle se propracoval na 7. místo, stáhl ztrátu o 10 sekund, pak však začal trochu ztrácet a předběhly ho tři další štafety, jeho odstup za vedoucím týmem byl 51 sekund.

Na třetím úseku pokračovaly v čele štafety SUI (Joey Hadorn) a SWE (Martin Regborn), na které se v závěru dotáhl tým FIN (Tuomas Heikkila), tyto štafety byly na předávce v rozmezí tří sekund. Na čtvrtém místě běžela štafeta GBR, pátý byl tým NOR a na šestém místě předával výborně běžící Tomáš Křivda, který postupně stahoval ztrátu a předbíhal soupeře, jeho odstup na předávce byl 41 sekund.

Velké drama pokračovalo na čtvrtém úseku. V čele běžely dvě v současné době nejlepší ženy Simona Aebersold (SUI) a Tove Alexandersson (SWE), s nimi vybíhající Venla Harju (FIN) postupně ztrácela. Vedoucí dvojice se v závěru na farstě rozdělila, Švédka ztratila a tak se jako první v cíli s náskokem osmi sekund objevila jako první Švýcarka. Po vyčtené čipů se u štafety Švédska (obhajovala mistrovský titul) objevilo "mp", neboť Alexandersson v závěru narazila jinou kontrolu. Kvarteto Natalia Gemperle, Riccardo Rancan, Joey Hadorn a Simona Aebersold slavilo zlato (po čtyřech zlatých medailích Švédska na MS v řadě ve sprintové štafetě). Pro stříbro si se ztrátou skoro 40 sekund doběhlo Finsko (Maija Sianoja, Miika Kirmula, Tuomas Heikkila a Venla Harju). Bronz nakonec připadl s minutovou ztrátou Norsku (Victoria Haestad, Eirik Langedal Breivik, Kasper Harlem Fosser a Andrine Benjaminsen), které dlouho běželo spolu s GBR, ta ale udělal velkou chybu (minuta) a propadla se až na konečné sedmé místo. Poslední úsek české štafety běžela Tereza Janošíková. Nezačala nejlépe, v úvodu ztratila 20 sekund a dotáhly se na ní týmy FRA, HUN a AUT. Ze skupiny následně vypadla štafeta AUT a vypadalo to, že zbývající týmy budou bojovat o šesté místo. Po kolapsu GBR to byl boj o páté místo, po disku SWE se finišovalo o čtvrté místo. Ve finiši dokázala své běžecké kvality naše závodnice a český tým se v cíli radoval ze čtvrté příčky (ztráta na vítěze byla 1:27 min.). Pátá těsně za námi doběhla štafety FRA a šestá byla HUN.

1 Switzerland       58:43.3 +00:00.0
2 Finland 59:22.1 +00:38.8
3 Norway 59:46.6 +01:03.3
4 Czechia 60:10.5 +01:27.2
5 France 60:11.6 +01:28.3
6 Hungary 60:13.6 +01:30.3
7 Great Britain 60:16.5 +01:33.2
8 Austria 61:26.7 +02:43.4