Česká sprintová štafeta druhá na AMS

2.8.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Česká čtveřice Jana Knapová, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Denisa Kosová vybojovala na akademickém MS v Maďarsku stříbrnou medaili ve sprintových štafetách.

Sprintové štafety se běžely přímo v Miskolci, v prostoru, kde byla řada průchodů do vnitrobloků, orientačně to rozhodně zadarmo nebylo.

Na prvním úseku se hned na prvních kontrolách nedařilo Janě Knapové, která tam nabrala skoro minutovou ztrátu, a přes snahu o její snížení doběhla do cíle na 12. místě s odstupem 50 sekund na vedoucí duo HUN a EST (3. GBR, 4. SUI, 5. UKR).

Na druhém úseku se oddělily štafety GBR a SUI a doběhly do cíle s náskokem přes půl minuty na druhou skupinu, v které byly týmy NOR, LAT, RUS, EST a na sedmém místě Miloš Nykodým, který po solidní stíhačce něco stáhnul a předával s odstupem 44 sekund na vedoucí Brity.

Na třetím úseku zařadil vítěz nedělního sprintu Brit Jones obrovskou rychlost a přesnou orientaci, a když navíc Švýcar v úvodu chyboval, běžela v čele s velkým náskokem štafeta GBR. Za ní se vytvořila tříčlenná skupina SUI, NOR a CZE, Švýcar v závěru trochu odpadnul a tak na druhém místě se ztrátou 1:09 předával tým NOR, dvě sekundy zpět na třetím místě Jan Petržela, který podal velmi pěkný výkon, orientačně bez viditelných chyb.

Britka na posledním úseku jasné vedení suverénně udržela a doběhla čtveřici Charlotte Ward, Peter James Hodkinson, Kristian Mark Jones a Megan Elspeth Carter-Davies pro zlato. Denisa Kosová hned v úvodu utekla svým pronásledovatelkám, doběhnout se nenechala a s přehledem doběhla české štafetě (Jana Knapová, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Denisa Kosová) pro stříbro, což je zlepšení proti bronzu z minulého AMS, kdy se běželo v Kroměříži, odstup naší čtveřice v cíli byl 50 sekund. Bronz vybojovali Noři (Sigrid Alexandersen, Emil Ahlbäck, Trond Einar Moen Pedersli a Ingjerd Myhre), kteří měli naší štafetu ztrátu 24 sekund (4. SWE, 5. SUI, 6. RUS).

1. United Kingdom         54:57
 2. Czech Republic         55:47  +00:50
 3. Norway                 56:11  +01:14
 4. Sweden                 56:24  +01:27
 5. Switzerland            56:29  +01:32
 6. Russian Federation 56:31  +01:34
 7. Denmark                56:58  +02:01
 8. Estonia                57:27  +02:30