Česká sprintová štafeta třetí!

2.6.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Skvěle si vedla česká štafeta v závodě sprintových štafet na Světovém poháru v italském Janově, když obsadila třetí příčku.

Nedělní aréna pro sprintové štafety ležela v parku Nervi východně od centra Janova. závod byl velmi zajímavý. Tratě stejně jako v sobotním sprintu vedly uličkami města a parky. Velkou radost jsme měli z výsledků české štafety, která se probojovala na stupně vítězů za 3. místo. Jak se závod vyvíjel?

První úsek proběhl pod taktovkou Švýcarky Gemperle, která šla v úvodu do čela, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla skoro o půl minuty dříve než nejbližší soupeřky. Za ní předávala desetičlenná skupina (GBR, FRA, NOR, SWE, atd.), ve které byla k naší spokojenosti i Barbora Matějková, která zvládla svoji premiéru v áčkové štafetě výborně. V polovině trati byla až ve třetí desítce, v závěru se podstatně zlepšila a předávala na 8. místě se ztrátou 34 sekund na Švýcarku.

Na druhém úseku běželi muži. Vedení udržel Švýcar Rancan, ale jeho náskok před pronásledovateli se snížil, Svensk (SWE) ztrácel 10 sekund, Kirmula (FIN) 19 sekund, Oksanen (béčko Finska) 27 sekund a Jakub Glonek na pátém místě předával se ztrátou 31 sekund. Kuba běžel velmi vyrovnaně, mapově se nenechal záludnostmi tratě rozhodit a posunul český tým do boje o medaile.

Třetí úsek přinesl další vyrovnání rozestupů. Do čela se posunulo Finsko zásluhou Heikkily, těsně následováno Švédskem (Regborn), s desetisekundovou ztrátou předávala další dvojice Švýcar Hadorn a Tomáš Křivda. Tomáš zaběhl nejrychlejší čas na úseku, stále se čelu přibližoval a v cíli byl čtvrtý.

Na posledním úseku se sešla ženská světová špička. Pořadí se stále přelévalo, všechny finišmanky dělaly chybičky. Nejvíce jich vytvořila Švédka Alexandersson a ani její výborná běžcká výkonnost už je pak nestačila korigovat. Ve vedení byla většinu tratí Švýcarka Aebersold, za ní o druhou příčku bojovaly Finka Harju a Tereza Janošíková, o druhé příčce rozhodla chybičky Terky v závěru, ani její skvělý finiš už pak na Finku nestačil.

onečné pořadí tedy - 1. SUI, 2. FIN, 3. CZE, 4. SWE, 5. GBR, 6. NOR. Česká štafeta potvrdila, že sprintové štafety jsou parádní českou disciplínou a velkým příslibem před červencovým světovým šampionátem! Další dvě české štafety skončily ve třetí desítce, béčko ve složení Jana Peterová, Jonáš Hubáček, Daniel Vandas a Denisa Kosová skončilo na 22. místě, céčko (Jana Pekařová, Martin Roudný, Jáchym Coufal a Ema Černá) bylo 29., když zvláště dobře zaběhl Roudný na 2. úseku, kde měl 4. nejkepší čas.

1 Switzerland 1    1:00:54.00
2 Finland 1 1:00:58.70 +0:04.70
3 Czechia 1 1:00:59.60 +0:05.60
4 Sweden 1 1:01:04.10 +0:10.10
5 Great Britain 1 1:01:18.60 +0:24.60
6 Norway 1 1:01:45.10 +0:51.10
7 France 1 1:01:58.10 +1:04.09
8 Norway 3 1:02:22.30 +1:28.30