Česko šesté ve sprintových štafetách

27.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Posledním závodem orientačních běžců na Světových hrách v Polsku byl závod sprintových štafet. Vítězství vybojovalo Dánsko, česká štafeta obsadila velmi pěkné 6. místo.

Závěrečné sprintové štafety se opět vrátily do Wrocławi, centrum závodu bylo ve sportovním a kulturním areálu WCK Pergola, běželo se za stále sílícího deště. Tratě byly postaveny s absolutní rovině, úvod proběhl v okolí centra, rozhodující část se pak běžela ve wroclawské ZOO a závěr pak v parku v okolí centra. Tratě byly velmi rychlé, v ZOO se ale chyby dělat daly, především při volbě optimálního postupu mezi kontrolami.

Na prvním úseku se vytvořila vedoucí šestičlenná skupina, která předávala v rozmezí 11 sekund - SWE, RUS, SUI, FIN, AUT a DEN, další štafety něco ztrácely, některé méně, některé více. Bohužel mezi těmi, které ztrácely dost, byl i český tým. Denisa Kosová (zdravotně mírně indisponovaná - problém se svalem) se od počátku pohybovala na 11. místě, na tom doběhla i na předávku se ztrátou minuty a deseti sekund, když na trati ztrácela hodně běžecky.

Na druhém úseku se utrhla trojice SWE, SUI a RUS, čtvrt minuty ztrácely týmy NZL, FIN, DEN, GBR a AUT. Honza Petržela běžel ve skupině s POL, UKR a HUN, v závěru ztratil na své soupeře běžecky a předával na 12. místě s odstupem 91 sekund.

Na třetím úseku předvedl skvělý výkon náš nejlepší závodník Vojtěch Král. Postupně předbíhal jednoho závodníka za druhým, na úseku měl nejrychlejší čas a na předávku doběhl na 7. místě, když na vedoucí tým SUI ztrácel 1:21 min. Švýcaři vedli o 18 sekund před GBR, dalších 8 sekund zpět byla štafeta RUS, Dáni ztráceli 31 sekund, hodně ztratil tým SWE (+0:33), šesté bylo Finsko, těsně za námi na 8. místě byly štafety AUT, UKR a POL.

Na posledním úseku předvedla skvělou práci finišmanka Dánska Maja Alm, nejen, že stáhla půl minuty ztráty, ale nakonec si vypracovala skoro půlminutový náskok a Dánsko v sestavě Cecilie Friberg Klysner, Andreas Hougaard Boesen, Soren Bobach a Maja Alm slavilo zlato. Na druhém místě finišovala štafeta SUI (Elena Roos, Florian Howald, Matthias Kyburz a Sabine Hauswirth), třetí Rusko (Natalia Gemperle, Dmitry Tsvetkov, Andrey Khramov a Galina Vinogradova) mělo ztrátu 40 sekund. Za čtvrtým Švédském a pátou Velkou Británií se bojovalo o šestou příčku. V souboji s POL a FIN si skvěle vedla dorostenka Tereza Janošíková, v závěru odrazila velký finiš Polky a český tým ve složení Denisa Kosová, Jan Petržela, Vojtěch Král a Tereza Janošíková obsadil velmi pěkné 6. místo.

10 Rakousko        1:06:32   +3:35

Webové stránky celých her najdete zde, podrobnosti o orienťáckých závodech pak v IOF Eventoru.