Čtvrtý titul na klasice pro Alexandersson, Horčičková 12.

14.8.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V závodě na klasické trati na MS v Norsku získala Švédka Tove Alexandersson čtvrté zlato v řadě. Velmi dobře zaběhly české závodnice, Vendula Horčičková obsadila 12. příčku.

Závod žen měl trať dlouhou 11,7 km (převýšení 300 m a 21 k).

Švédka Tove Alexandersson získala po čtvrté za sebou titul mistryně světa na klasice a to naprosto suverénně. Vedla si skvěle po celou trať a soupeřkám nedala vůbec žádnou šanci. Své krajance Lině Strand na druhém místě nadělila přes 6 minut, třetí mladá Švýcarka Simona Aebersold ztratila skoro sedm minut (4. Marika Teini, FIN, 5. Sabine Hauswirth, SUI, 6. Venla Harju, FIN a Karolin Ohlsson, SWE). Také ženy byly podstatně rychlejší než čekali pořadatelé, vítězka běžela 69 minut, předpoklad byl 80 minut.

Naše ženy zaběhly výborně. Vendula Horčičková ztratila na fenomenální Švédku dvanáct a půl minuty a obsadila velmi pěkné 12. místo, Denisa Kosová byla o 40 sekund pomalejší a to znamenalo 16. příčku. Ve své premiéře ve finále na MS nezklamala ani Lenka Mechlová, která doběhla na 29. místě.

Ohlasy v cíli:
Vendula Horčičková - "Závod byl více běžecký než jsme čekali, bylo tady hodně pasáží po loukách, i ten les byl tvrdší, něco jako Vysočina, ne to, co jsme tady zatím běhali. Ale byly tam pasáže na vršcích, kde hodně tahalo za nohy borůvčí. Na začátku jsem zvolila velkou obíhačku, nevím, zda to bylo nejvýhodnější, jinak tam volby moc nebyly, čekala jsem to zajímavější. Můj výsledek v tomto severském longu je skvělý.
Denisa Kosová: "Když jsem se tady dívaly z karantény, přespolák přes golfové hřiště, tak mě to dost vyděsilo, já se těšila spíš do terénu, ale ten začátek trati byl hezký, nebyla to úplně taková severská klasika, možná prvních pár kontrol, pak to začalo být více běžecké. Ve výsledku mě překvapilo, že se to chodilo poměrně rychle. Šla jsem to skoro bez chyby, pár sekund váhání, na konci jsem udělala takový myšky, ale to bylo vyloženě z únavy, žádná větší chyba tam nebyla.
Lenka Mechlová: "Nejhorší to nebylo, ale představovala jsem si, že to bude o trošku lepší. Udělala jsem chybu hned na začátku, to se se mnou vezlo po celý závod, snažila jsem se na to nemyslet, ale v tý hlavě to trošku bylo. Bylo to hezký, místama se dalo běžet pěkně, místama byla podložka dost ztěžká, byla to také pestré, užila jsem si to, střídaly se tam dlouhé a krátké úseky, bylo to zajímavé."