Daniel Vandas králem klasiky na ME dorostu

1.7.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závodem na klasické trati začalo v Polsku Mistrovství Evropy dorostu v orientačním běhu. Skvěle zaběhli starší dorostenci. Daniel Vandas s obrovským náskokem vyhrál, Otakar Hirš přidal stříbro.

Závod se běžel za velkého horka ve fyzicky i orientačně hodně náročném terénu (řada různě velkých rýh a zářezů v kopcovitém terénu, vše důkladně zarostlé). O náročnosti tratí svědčí značně velké časové rozdíly v jednotlivých kategoriích.

Skvěle si vedli naši starší dorostenci, Daniel Vandas s obrovským náskokem vyhrál (a to v cíli říkal, že ještě dost chyboval, asi 5 minut), Otakar Hirš obsadil druhou příčku, když na vítěze ztratil přes 7 minut. Bronz vybojoval Švýcar Andrin Gründler. Jan Bendák skončil na 23. místě, Tomáš Křivda v šesté desítce.

V mladších dorostencích získal zlato Dán Malthe Poulsen, který za sebou nechal Fina Topiase Arolu o 18 sekund, další půl minutu ztratil bronzový Guilhem Elias (FRA). Z našich si nejlépe vedl Ondra Volák, který na 8. místě ztratil na vítěze přes 3 minuty, Michal Bořánek obsadil 12. místo, Sebastian Filipek doběhl v páté desítce, Honza Rusin neměl v čipu jednu kontrolu a byl disk.

Ve starších dorostenkách zůstal titul v Polsku zásluhou Zuzanny Morawské, se ztrátou 27 sekund skončila druhá Rakušanka Jasmina Gassner, další půl minuty zpět zůstala bronzová Norka Tilla Farnes Hennum, naše dorostenky se nejlepší desítky neprobojovaly, nejlepší z nich Tereza Janošíková skončila na 13. místě se ztrátou čtyři a půl minuty, na 16. příčce pak doběhla Barbora Vyhnálková (+5:30), Eliška Sieglová skončila ve čtvrté a Apolena Malinová v páté desítce.

V mladších dorostenkách obsadila Jana Peterová 5. příčku, když na vítěznou Finku Lottu Eerolu ztratila necelé tři minuty (2. Andreya Dyaksov, BUL, 3. Inka Nurminen, FIN); dobře běžela i Šárka Rückerová, která obsadila 7. místo s odstupem necelých 6 minut, Eliška Hojná skončila na 17. místě a Anna Kochová byla 22.

V sobotu se běží štafety (kontinentální terén s rozmanitelnými porosty) a v neděli závěrečný sprint (centrum starého města, kde je spousta malých uliček). Webové stránky šampionátu najdete zde.