Denisa Kosová akademickou mistryní světa

31.7.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Akademické mistrovství světa v OB v Maďarsku bylo zahájeno závodem ve sprintu. Skvěle si vedla Denisa Kosová, která závod vyhrála (foto na doběhu), Miloš Nykodým a Jan Petržela se podělili o 4. místo.

Závod se běžel Lillafüredu. Závodníky čekaly moc hezké tratě, v úvodu v zastavěném rovinatém terénu, pak byly kontroly na kopci s visutými zahradami, v závěru pak rovinatý park, vše bylo velmi rychlé vyžadující brilantní mapovou techniku.

V ženách si pro titul akademické mistryně světa doběhla Denisa Kosová. Zvládla bez chyby úvodní část, postupně stahovala minutu před ní běžící Finku Haataju, výborně zvládla i orientačně obtížnou kopcovitou část a v závěru dokázala ještě tempo vystupňovat a bylo z toho zlato. O druhou příčku se stejným časem podělily Anna Dvorianskaia (RUS) a Maija Sianoja (FIN), které byly o 9 sekund pomalejší než Denisa (4. Ramstein, AUT, 5. Aebi, SUI, 6. Myhre, NOR). Jana Knapová skončila na 9. místě (+0:56), když hodně ztratila hned v úvodu (první mezičas razila dvakrát s minutovým rozestupem), Eva Kabáthová skvěle běžela do výměny mapy, pak udělala skoro dvouminutovou chybu = 28. místo (+2:36), čas Adély Indrákové by stačil na první desítku, ale byla stejně jako některé další závodnice diskvalifikována (zřejmě za vstup do zakázaného prostoru).

28. Eva KABÁTHOVÁ               Czech Republic      19:04  +02:36

V mužích si překvapil pořadatele Brit Kristian Mark Jones, kterému nedali GPS a on suverénně vyhrál (ale určitě pro o-znalce patřil k velkým favoritům). Vedl na všech mezičasech, podal perfektní běžecký i mapový výkon a v cíli měl náskok před druhým Jonasem Eggerem (SUI) 33 sekund, na bronzovém stupínek se postavil další Švýcar Florian Schneider (+0:42). Výborně zaběhli i naši závodníci Miloš Nykodým a Jan Petržela, měli stejný čas (ztráta na vítěze 65 sekund), to ale stačilo jen na "bramborovou" medaili. Miloš na několika kontrolách nezvolil ideální postup, ale celkově ukázal, že sprinty běhat umí. Ňuf se v úvodní pasáži pohyboval ve druhé desítce, po výměně mapy zrychlil a výborným závěrem se probojoval na "velkou" bednu. Trojici medailistů a naše duo doprovodil na vyhlášení šestý William Jonathan Gardner (GBR). Daniel Hájek ztratil šanci na dobré umístění hned na první kontrole, kde přeběhl schody ke kontrole a ztratil půl minuty, v dalším průběhu se také nevyvaroval chyby a skončil na 40. příčce (+2:28), Marek Minář obsadil 57. příčku (+3:14).

57. Marek MINÁŘ                 Czech Republic      17:03  +03:14

V pondělí je klasická trať, v úterý sprintové štafety, ve středu krátká trať a ve čtvrtek závěrečné štafety.

Webové stránky akademického šampionátu najdete zde.