Denisa Kosová sedmá na SP v Polsku

30.4.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Světový pohár v orientačním běhu 2016 začal v Polsku krátkou tratí. Výborně zaběhla Denisa Kosová, která obsadila 7. příčku, vyhráli Nor Lundanes a Švédka Jansson.

Sobotní krátká trať se běžela u Sobótky (zámek Górka hrad). Závodníky čekaly tratě v terénu, který se skládal ze dvou částí - strmý svah s částečně kamenitou půdou a erozivními detaily (strže a hluboká údolí) resp. svah s mírným převýšením, v některých částech řada vrstevnicových detailů, většinou s dobrou průběžností, někde byly ale hustníky.

V mužích dominovali Seveřané, s přehledem kraloval Nor Olav Lundanes, který vedl po celou trať a v cíli měl náskok 69 sekund před druhým, svým krajanem Carl Godager Kaasem, za ním už to bylo vyrovnané, třetí Albin Ridefelt (SWE) zaostal za vítězem 1:14 min. (4. Runesson, SWE, 5. Bergman, SWE, 6. Daehli, NOR). Z našich byl nejlepší Vojtěch Král, který se stále pohyboval ve druhé desítce a nakonec obsadil 18. místo s odstupem necelých 4 minut, Miloš Nykodým měl ztrátu ještě o 44 sekund větší a obsadil 23. místo, 8 sekund za ním na 27. místě byl Jan Petržela (33. Procházka, 47. Hájek, 50. Šedivý).

V ženách to bylo na prvních dvou místech velmi vyrovnané, souboj Švédek nakonec vyhrála Helena Jansson, která se sebou nechala 2 sekundy Tove Alexandersson, třetí Ruska Svetlana Mironova měla odstup 1:28 min. (4. Rantanen, FIN, 5. Harju, FIN, 6. Alm, DEN). Skvěle běžela Denisa Kosová, která se po celou trať držela na 7. místě a něm i skončila, když za vítěznou Švédkou zaostala 1:52 min. Dana Šafka Brožková se po pomalejším začátku stále zlepšovala a nakonec doběhla na desáté příčce (+2:59), Adélka Indráková skončila na 19. místě (+4:19), 38. Omová, 41. Horčičková, 42. Jakobová.

V neděli je sprint ve Wrocławi (dopoledne kvalifikace, odpoledne finále) a v pondělí sprintové štafety.