Dittrichová a Chaloupský stříbrní na krátké trati MSJ

5.7.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství světa juniorů v Rumunsku pokračovalo krátkou tratí. Čeští závodníci Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský vybojovali stříbrné medaile.

Středeční krátká trať měla arénu Cavnic, kde v okolí byl středoevropský les, listnatý, hodně čistý, místy však byly nepřehlené listnaté náletové hustníky, v závěru otevřené louky, které dělaly potíže zvláště juniorkám. Terén byl kopcovitý, místy byly kameny a terénní tvary. Tratě ne zvlášť obtížné, ale dělaly se na nich překvapivě chyby, zvláště děvčata.

České barvy byly v průběhu závodu dost vidět, v konečných výsledcích získali naši mladí závodníci dvě stříbrné medaile zásluhou Jakuba Chaloupského a překvapivě Lucie Dittrichové.

V juniorkách vybojovala Lucie Dittrichová stříbrnou medaili. Nezačala dobře, na třetí kontrole nechala minutu, byla tam až ve třetí desítce, pak však skvěle běžela, nedělala chyby, dostala se do bojů na medaile, na předposlední kontrole vedla (byť tam nechala přes 10 sekund), pomalejší postup na sběrku ji stál jak vedení, tak v cíli i zlato. Zaostala za vítěznou Švýcarkou Henriette Radzikowski o čtyři sekundy, ta běžela po celou trať vyrovnaně bez větších chyb. Bronz získala Norka Pia Young Vik, která běžela výborně, ale šance na titul ztratila chybou při výběhu do závěrečného otevřeného prostoru. Na velkou bednu doprovodily medailistky čtvrtá Ines Berger (SUI), pátá Ingeborg Rygg Eikeland (NOR) a šestá Alma Svennerud (SWE). Jedna z favoritek závodu Anna Karlová výborně začala, na prvním radiu vedla, v polovině trati byla těsně druhá, pak však přišla více jak minutová chyba při seběhu na šestou kontrolu a v cíli z toho bylo 13. místo se ztrátou 1:18 min. na vítězku. Obdobně velmi dobře v úvodu běžela Markéta Mulíčková, ta se 2/3 tratě pohybovala v TOP 10 s šancí na medaili, tu pohřbila při postupu na 10. kontrolu, kde nechala přes dvě minuty - 24. příčka (+2:35 min.). Solidní výsledek zaběhla Michaela Metelková, která skončila na 32. místě (+4:17), Ema Černá byla 41. a Barbora Smolková 52.

52 Barbora Smolková               Czechia        32:11 +06:29

V juniorch zaběhl Jakub Chaloupský velmi dobrý závod, běžel velmi rychle, udělal jen dvě chybičky, tu největší na 13. kontrolu. Dlouho seděl v křesle pro vedoucího závodníka, až v závěru sledoval, jak před něj jde skvěle běží Švéd Hannes Mogensen, který trať doslova proletěl a v cíli byl o 42 sekund rychlejší než Chaloupský. Bronzovou medaili získal vyrovnaně běžící Dán Oscar David Brom Jensen, který za vítězem zaostal 1:16 min., čtvrtý skončil největší favorit Švéd Noel Braun, o páté místo se stejným časem podělili Švýcaři Dominic Mueller a Pascal Schaerer. V prvné desítce na 9. místě se ztrátou necelých tří minut skončil Daniel Bolehovský, ten běžel vyrovnaně bez větších chyb, ztrátu nabíral postupně, umístění v TOP 10 je pro dorostence výborné. Velmi dobře běžel Jiří Donda, který skončil ve druhé desítce, začal skvěle, tři čtvrtiny tratě byly v TOP 10, pak ho však drobné chyby odsunuly na 16. místo (+3:36). Jan Strýček udělal chybu na 3. kontrole, pak přidal i další, nakonec z toho byla solidní 22. příčka (+4:31). Pěkné je i 24. místo Martina Gajdy (+4:48), Matyáš Štrégl skončil v závěru čtvrté desítky.

1 Hannes Mogensen                Sweden         24:39 +00:00
 2 Jakub Chaloupský               Czechia        25:22 +00:43
 3 Oscar David Brom Jensen        Denmark        25:55 +01:16
 4 Noel Braun                     Sweden         26:30 +01:51
 5 Dominic Mueller                Switzerland    26:37 +01:58
 5 Pascal Schaerer                Switzerland    26:37 +01:58
 7 Aarni Ronkainen                Finland        27:19 +02:40
 8 Alfred Bjoerneroed             Norway         27:28 +02:49