Dramatické štafety zakončily letošní LODM

27.6.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Orienťácký program na Letní olympiádě dětí a mládeže skončil ve čtvrtek velmi dramatickými štafetami.

Týmy byly složeny D14-D12-D14 a H14-H12-H14. Běželo se na českobudějovickém Výstavišti, tratě postavil Filip Hulec, který byl i autorem mapy Výstaviště ODM 2024. Tratě vedly po otevřených zpevněných i nezpevněných plochách, kde byly samostatně stojící pavilony, v prostoru závodu byly použity i umělé překážky - “švábi”, které v jednom místě vytvořily bludiště. Tratě měly nezvykle hodně kontrol, ale děti je většinou skvěle zvládly proběhnout.

V dívkách doběhly z prvního úseku na čele štafety Středočeského a Královéhradeckého kraje, třetí Pardubický kraj ztrácel 48 sekund, další pak téměř minutu a půl. Na druhém úseku se v čele udržela štafeta Středočeského kraje, těsně za ní byla štafeta Prahy (ta vybíhala pátá), třetí byla na předávce štafeta Jihomoravského kraje se ztrátou téměř minuty. Nic však nebylo rozhodnuto. Na posledním úseku spolu v čele běžely štafety Prahy a Středočeského kraje, za nimi ale zahájily velkou stíhačku štafety Královéhradeckého a Pardubického kraje, které vybíhaly se ztrátou 1:07 resp. 1:22 min. Na veřejné kontrole byly tyto štafety v rozmezí 22 sekund, na sběrce ale razily téměř současně a rozhodoval krátký finiš. V cíli byly skoro všechny čtyři štafety současně. A tak se čekalo na verdikt rozhodčích, který zněl - Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Praha, Středočeský kraj. Začalo zkoumání fotek a videí a přišel protest, který jury posoudila a výsledkem byly dvě třetí místa pro Prahu a střední Čechy. Složení medailových týmů - Královéhradecký kraj: Barbora Vrbatová, Tereza Korbelová, Lucie Macháčková; Pardubický kraj: Hana Fenclová, Alžběta Kárníková, Monika Munzarová; hlavní město Praha: Anežka Rodová, Lucie Ptáčková, Jolana Vondráčková; Středočeský kraj: Veronika Kolářová, Stella Mikulová, Zuzana Havlíčková.

1. Královéhradecký kraj      38:15
2. Pardubický kraj 38:16 + 0:01
3. Hlavní město Praha 38:17 + 0:02
4. Středočeský kraj 38:17 + 0:02
5. Jihomoravský kraj 39:32 + 1:17
6. Liberecký kraj 40:15 + 2:00

V závodě kluků doběhly na čele z prvního úseku štafety Pardubického kraje a Vysočiny, těsně následovány Jihočeským krajem a Karlovarským krajem, favorizovaná štafeta Zlínského kraje ztrácela necelou půl minutu. Na druhém úseku se pořadí podstatně změnilo. Do vedení se ze šestého místa posunul tým Prahy, 19 sekund zpět byl Královéhradecký kraj, těsně následován Karlovarským krajem, Vysočinou a Zlínským krajem. Na posledním úseku se do čela dostal Zlínský kraj, zdálo se rozhodnuto, ale na veřejné kontrole se jako první objevil finišman Karlovarského kraje těsně následován štafetou Zlínského kraje. O vítězství se rozhodlo v závěrečném pytlíku, kde měl více klidu a zkušeností finišman Zlínského kraje, těsně zpět doběhl Karlovarský kraj a se ztrátou minuty doběhla štafeta Hlavního města Prahy. Složení medailistů - Zlínský kraj: David Pekárek, Dalibor Šidla, Matouš Dittrich; Karlovarský kraj: Antonín Černý, Tomáš Podzimek, Jakub Ritter, Praha: Václav Sedlák, Tomáš Janeček, Šimon Junek.

1. Zlínský kraj             36:57
2. Karlovarský kraj 37:02 + 0:05
3. Hlavní město Praha 37:56 + 0:59
4. Středočeský kraj 38:08 + 1:11
5. Královéhradecký kraj 38:23 + 1:26
6. Kraj Vysočina 39:14 + 2:17

Orientační běh potvrdil, že na LODM patří, Sportovně i organizačně se závody vydařily. Výsledkově se prosadily dva závodníci, kteří získali tři zlaté medaile - Tereza Korbelová a Matouš Dittrich. Ti také přispěly k tomu, že bodově v dívkách vyhrál Královéhradecký kraj (2. Pardubický kraj, 3. Praha), v chlapcích Zlínský kraj (2. Pardubický kraj, 3. Středočeský kraj), celkově posbíral nejvíce bodů Pardubický kraj před Královéhradeckým krajem a Prahou.

Výsledky všech závodů najdete na stránkách závodů v IS ORIS.