Druhé vítězství Kubáta a Štičkové v Železném Brodě

18.6.2023 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Závodem na klasické trati pokračoval žebříček B-Čechy. Stejně jako sobotní závod na krátké trati vyhráli Pavel Kubát (muži) a Anna Štičková (ženy).

Stejně jako sobotní krátkou trať připravili i klasiku orientační běžci z TJ Turnov s centrem u křižovatky Tlukačka v katastru obce Železný Brod (Jirkov). Závodní prostor byl lemován silnicí I/10 na západě, obcemi Radčice, Jílové, Vlastiboř na severu, železniční tratí Tanvald – Železný Brod na východě a obcemi Horská Kamenice, Střevelná, Jirkov na jihu. V tomto terénu byl kopcovitý terén s porostově pestrým lesem, kde byla zařízlá hluboká údolí a prudké svahy, ve kterých se místy nalézaly obnažené břidlicové srázky. V části prostoru byly staré opuštěné břidlicové lomy a další pozůstatky po těžební činnosti. Pořadatelům na poslední chvíli nebyla pro nedělní závod povolena významná část zmapovaného prostoru ze strany soukromého vlastníka lesa, tato skutečnost výrazně ovlivnila nejdelší tratě nedělní klasiky, které se musely přestavět.

Startovalo téměř 1400 závodníků, tratě postavil Pavel Žemlík na mapě Jirkovská borovice (autoři Jan Potštejnský, Jan Picek, Jiří Vištejn, Zdeněk Sokolář, Jan Drbal a Daniel Lebar). Běželo se za teplého slunečného počasí.

V ženách zopakovala sobotní vítězství Anna Štičková (SSU), druhá byla znovu Lucie Semíková (KAM), ale rozdíl byl nyní jen velmi těsný, pouhých sedm sekund, třetí místo obsadila Tereza Odehnalová (ZBM), která měla na vítězku ztrátu minutu a půl. Také závod mužů měl stejného vítěze jako v sobotu. Pavel Kubát (PHK) vyhrál s dvouminutovým náskokem před svým klubovým kolegou Ondřejem Metelkou, třetí Jan Mrázek (SJC) byl ještě o půl minuty pomalejší.