Jana Knapová a Miloš Nykodým mistry na krátké trati

24.6.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Vrchol jarní části letošní domácí o-sezóny - Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati - s přehledem vyhráli Miloš Nykodým a Jana Knapová.

Závody (v sobotu byla kvalifikace a v neděli finále) uspořádal KOS TJ Tesla Brno s pěkným centrem na louce u obce Chlébské. Závodníky čekaly tratě v terénu s výraznějším převýšením a kamenitou podložkou, kde bylo několik pasáží s kamennými a skalními útvary, které vznikly mrazovým zvětráváním (skály dosahují výšky až 6 metrů), byla tam středně hustá síť komunikací, převážně listnatý les, hustníkové pasáže, v severní části sezónní podrost. Na startu bylo téměř 1400 závodníků.

Tratě sobotní kvalifikace na mapě Záraz 678 (1:10000, hlavní kartograf Petr Mareček) postavil Radovan Čech. Pro kvalifikaci byla vybrána severní část prostoru, kde byl les dost zarostlý trávou a jiným podrostem, takže v úvodu startující měli dost velkou nevýhodu, vzadu běžící měli pěšinky, někdy až skoro dálnice. Běželo se za chladného počasí, déšť nakonec nepřišel. Ve výsledcích téměř k žádným překvapením nedošlo, postoupili favorité (snad jen vyřazení Sebastiana Filipka v H18 se nečekalo). V ženách vyhrály jednotlivé rozběhy Karolína Šiková, Denisa Kosová, Vendula Horčičková a Jana Knapová, v mužích byli nejlepší Marek Minář, Daniel Hájek, Miloš Nykodým a Baptiste Rollier.

Na nedělní finále si pořadatelé nechali hezčí terén, tratě připravil Zdeněk Liščinský na mapě Hrádky 628 (1:10000, hlavní kartograf Petr Mareček). A tratě se líbily, měly vše to, co se chce po této disciplíně - změnu směru a tempa, dokonalé prověření orientačního, ale i fyzického umění závodníků. Dost náročná byla podložka, která byla hodně kamenitá. Počasí bylo na běhaní ideální, teplota tak akorát, bez sluníčka, déšť naštěstí jen trochu zahrozil před startem.

V ženách zpočátku vedla Vendula Horčičková (LCE), pak ji na pár kontrol vystřídala v čele Denisa Kosová (PHK), po dlouhém postupu na 9. kontrolu šla do čela Jana Knapová (LPU). Pardubická závodnice tam doběhla o dvě minuty Horčičkovou (ta nechala dvě minuty na sedmé kontrole), postupně svůj náskok na ostatní závodnice navyšovala. V cíli byl její náskok hodně velký. Druhá, velmi vyrovnaně běžící, Michaela Omová (TUR) na ní ztratila 1:48 min., bronz vybojovala také po celou trať velmi vyrovnaně běžící Lenka Mechlová (SHK), která měla na vítězku ztrátu 2:05 min., sekundu za ní zaostala na 4. místě o jedinou sekundu, pátá byla Horčičková, šestá Ivana Fujáčková (SJC).

15. Štičková Anna            SSU9651 E SK Severka Šumperk       39:00   + 5:45

Také závod mužů měl jasného vítěze. Miloš Nykodým (ZBM) vedl od první kontroly, běžel skvěle, náskok postupně zvyšoval, pak však přišla 15. kontroly a padesátisekundová chyba, která ale znamenala jen snížení jeho náskoku, ve zbytku trati přidal další výborné mezičasy a v cíli to znamenalo vítězství s velkým náskokem. O druhé místo vyrovnaně bojovali po celou trať Daniel Hájek (ZBM) a Vojtěch Král (SSU), nakonec se ze stříbra hodně radoval brněnských závodník, na vítězného Nykodýma měl ztrátu 70 sekund, ale bronzového Krále za sebou nechal o 4 sekundy. Další závodníci už měli odstup větší, čtvrtý skončil Marek Minář (ASU) s odstupem 2:43 min., pátý skončil Polák Kuba Dragowski (TUR), šestý byl Švýcar Baptiste Rollier (SUI).

H21A 5.90 km, 220 m, 26 kontrol
  1. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno       34:11
  2. Hájek Daniel             ZBM8919 E SK Žabovřesky Brno       35:21   + 1:10
  3. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk       35:25   + 1:14
  4. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      36:54   + 2:43
 15. Brlica Pavel             ZBM9302 E SK Žabovřesky Brno       38:55   + 4:44

V juniorkách udělala největší favoritka Tereza Janošíková (SSU) tři chyby a musela v závěru hodně bojovat, aby získala alespoň stříbrnou medaili, když o sekundu porazila Terezu Čechovou (KAM); obě však zaostaly půl minuty za vítěznou Barborou Chaloupskou (PHK), která vedla od třetí kontroly a na trati neudělal větší chybu. V juniorech vedl Tomáš Křivda (CHC) po celou trať, v průběhu závodu si vybudoval skoro minutový náskok, který udržel před v závěru hodně stahujícím Vojtěchem Sýkorou (LCE), který měl v cíli ztrátu jen 18 sekund, třetí Daniel Vandas (PHK) ztratil 1:17 min.

V D18 zaběhla skvěle Kateřina Grycová (TBM), která vedla od startu až do cíle a tam měla náskok před stříbrnou Janou Peterovou (LPU) 27 sekund, překvapením bylo třetí místo Karlíny Aschermannové (KAM), která na vítězku ztratila 1:21 min. Také vítěz kategorie H18 Martin Roudný (LPU) vedl od první kontroly až do cíle, po výborném výkonu měl v cíli náskok 1:19 min. před dalším závodníkem LPU Janem Rusínem, bronzový Michal Bořánek (SSU) měl ztrátu ještě o 14 sekund větší. Zajímavý průběh měl závod v kategorii D16. Zpočátku vedla Petra Holečková (SHK), pak ji na dlouho v čele vystřídala Markéta Mulíčková (ABM), pak udělala chybu, do těsného vedení se dostala Adéla Vandasová (PHK), ale Mulíčková si lepším závěrem vybojovala titul s náskokem 6 sekund, za druhou Vandasovou si pro bronz doběhla Holečková (+54 sekund). V H16 v úvodu vedl Jakub Chaloupský (PHK), pak ho v čele vystřídal Jakub Milán (TBM), který ale na 10. kontrole vyrobil čtyřminutovou chybu, která ho stála řadu míst v pořadí, do čela se vrátil hradecký závodník a vybojoval zlato s náskokem 26 sekund před Šimonem Marečkem (OSN) a 40 sekund před třetím Lukášem Richtrem (VPM).

Běžela se také početně hodně obsazená Veteraniáda ČR, v jednotlivých kategoriích si vítězství vybojovali:
H80: Jaroslav Havlík (SJC)

Pořadatelé připravili závody na velmi dobré úrovni. Pěkné shromaždiště s velkoplošnou obrazovkou (a na ní zajímavý program - kamery z cíle i z lesa, GPS, výsledky, atd., vše připravili sami), program se streamoval a společně s hlasem komentátorů byl na YouTube, on-line výsledky byly na Internetu. A především to bylo hezké v lese. Určitě s vrcholem jara byla velká spokojenost.