Jana Knapová pátá na krátké trati!

7.8.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Jana Knapová na velké bedně! Skvělý výkon pardubické závodnice vynesl Janě 5. příčku na světovém šampionátu v Lotyšeku na krátké trati. Od bronzu ji dělilo 8 sekund.

Závodníky (71 žen 78 mužů) čekal na krátké trati kopcovitý terén (absolutní výškový rozdíl 75 m) v údolí řeky Gauja s bočními roklemi, kde byl smrkový a borovicový les. Běh ztěžovala řada listnatých stromů v záplavových oblastech kolem, díky husté vegetaci tam byla většinou snížená viditelnost. Ženy měly trať o délce 4,8 km s převýšením 195 m.

Jana Knapová běžela velmi dobře po celou trať, pár drobných chybiček by se tam možná našlo, ale byl to komplexní výborný výkon. Pro titul si doběhla s přehledem Ruska Natalia Gemperle, která běžela skvěle po celou trať, pak doběhla Švédku Bergman, i jí utekla a zaslouženě vyhrála s náskokem minuty a půl před také výborně běžící Finkou Marikou Teini. Za ní 24 sekund zpět zůstala překvapivě Isia Basset (FRA), čtvrtá (pět sekund za bronzem) skončila Švýcarka Sabine Hauswirth, tuto čtveřici a pátou Janu Knapovou doprovodila na velkou bednu Švédka Sara Hagstrom. Velmi dobře zaběhla i druhá česká reprezentantka Vendula Horčičková, která obsadila 16. místo se ztrátou 4:06 min.

16 Vendula Horčičková            Czech Republic      36:08 +4:06

Jana Knapová řekla v cíli hned po doběhu: "Dobrý. Já jsem splnila pokyny svého trenéra Binga a šla to víceméně čistě. Byly tam kličky, ale žádná vyloženě chyba, párkrát jsem byla trochu vedle, ale hned jsem si řekla „ne, zastavím si, dohledám si to“, takže z tohoto pohledu to bylo fakt super a já jsem ráda, že se mi to takhle povedlo. Fyzicky už jsem na konci mlela z posledního. Na druhou stranu, tím že tam nebylo moc zaváhání a celá trať byla taková, že to poměrně odsýpalo, tak tam nebyly žádné setinky odpočinku, takže pak už je člověk na konci prostě vyndanej. Terén se mi docela líbil. Bylo to taky tím, že do toho jde člověk s tím závodním nasazením, tak to prostě tolik nevnímá. Ale myslím, že to bylo z toho středně nebo méně zeleného, co jsme tady běhali. Líbilo se mi, že se to prostřídalo, různé typy terénů." Posléze pro Českou televizi doplnila na otázku: "Fantastický výsledek, ale osm sekund od medaile. Nepřevládá trochu zklamání? To je strašně blízko. "Já mám ty pocity ještě hodně smíšený a neurovnaný, protože je to skvělý výsledek a já jsem za něj strašně ráda, ale samozřejmě osm vteřin, co to je?! Zvlášť na orienťáku, tam se chvíli někde zastavíte, chvíli zaváháte a už je třeba deset vteřin pryč, takže to je úplně nic. Ale je to super, pátý místo skvělý, můj nejlepší individuální výsledek, zatím."

Vendula Horčičková v cíli: Po loňském osmém místě ti dnešní závod tolik nevyšel… "To bych vůbec neříkala, protože já jsem cítila fyzicky na AMS strašně a teď, jak se ochladilo o těch patnáct stupňů, tak jsem to byla konečně zase já, takže jsem byla nadšená, že po třech týdnech mám zase pocit, že běžím, což bylo super. V té první části jsem si to hlídala, možná asi trochu víc než to chtělo. Taky jsem tam doběhla tu Lotyšku, co šla přede mnou, někde mě trochu zavazela, ve stopě a tak, že bych šla sama asi trošku jinak, ale je otázka, jestli líp nebo hůř, prostě takový byl závod. Jinak se mi to taky líbilo. Bylo to dost zarostlý, já bych neřekla středně, já bych řekla dost, ale bylo to pestrý a hodně tak, jak jsme čekali. Víceméně nic extra mě tam nepřekvapilo, což bylo super.