Josef Nagy na AMS v Top10 ve sprintu i stíhačce

14.1.2024 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Na Akademickém mistrovství světa Josef Nagy vybojoval v úvodním sprintu 8. místo a v následné stíhačce se posunul ještě o příčku výše.

Úvodní sprint byl velmi rychlý. Tratě vedly z většiny po loukách s roztroušenými stromy. Drtivá většina závodu se odehrávala ve skútrových stopách. Prostor byl dost kopcovatý – výjezdy dokonale prověřily fyzickou a silovou připravenost, sjezdy zase obratnostní dovednosti. A tyto faktory si vynucovaly mapové chyby.

Josef Nagy jel výborně, na K8 sice zvolil o asi 10 vteřin pomalejší volbu, ale přesto finišoval na skvělém 8. místě se ztrátou 50 vteřin na vítězného Švéda Jonathana Stahla. Akademickou premiéru zvládl velmi solidně na 13. místě Radek Peňáz (+69″) i 18. Vojta Peňáz (+87″). Kryštof Průša atakoval podobné umístění jako Radek, přejetá odbočka ve sjezdu, vyplá lyže a slabší závěr jej bohužel odsunuly na 25. místo. Marek Hasman se při svém prvním reprezentačním startu v LOB mapově trápil a skončil na 25. místě. Terka Chrástová po mapově dobrém výkonu dojela na 19. místě.

Kompletní výsledky sprintu

GPS tracking: muži, ženy

Krátký videosestřih sprintu

Sobotní stíhačka se jela na dvě farstovaná kola s výměnou mapy v prostoru severně od stadionu. Závodníci si tentokráte užili více širokých stop, pořadatelé ale opět nešetřili výjezdy a sjezdy v čárkách. Bohužel se na nich občas setkali závodníci i v opačném směru. Závod charakterizovala o minutu nevyrovnaná farsta, pořadí na průjezdu arénou tak neodpovídalo skutečnému vývoji závodu. O skvělý výsledek se opět postaral Josef Nagy, finišoval se zlomenou lyží sedmý,  +2:55 min. za vítězem a 1:13 od medaile. Solidně opět zajel 13. Vojta Peňáz i 14. Radek Peňáz, ale i Kryštof Průša, který se posunul na 16. místo. Marek Hasman jel také velmi solidně, ale byl bohužel z 18. místa pro chybějící kontrolu diskvalifikován. Terka Chrástová finišovala mezi ženami dvacátá.