Juniorské MS začalo kvalifikací krátké tratě

10.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Světový juniorský šampionát ve Finsku začal kvalifikací krátké tratě. Do finále A postoupilo 6 českých juniorů (Tomáš Křivda na fotce dává rozhovor v cíli) a 3 juniorky.

Cílová aréna kvalifikace krátké tratě byla v Viitapohja. Tratě byly postaveny v mírně kopcovitém terénu, v několika místech s řadou terénních detailů. Na řadě míst byly rašelinové bažiny, někde vyšší podrost či pozůstatky po těžbě dřeva. Ze tří kvalifikačních skupin postupovalo do finále A vždy 20 nejlepších závodníků.

V juniorkách vyhrály jednotlivé kvalifikace Veera Klemettinen (FIN), Simona Aebersold a Sofie Bachmann (obě SUI). Vybojovat postup se bohužel nepodařilo hned třem českým juniorkám - z rozběhu A nepostoupily Tereza Čechová (22.) které na postup chybělo 8 sekund a Barbora Vyhnálková (25.), z rozběhu C Klára Novotná (23.). V béčku výborně běžela Barbora Chaloupská, která skončila pátá, těsně postoupila z 19. příčky i Anna Kopecká, v céčku Tereza Janošíková zaběhla také velmi dobře a obsadila šesté místo.

V juniorech uvidíme ve finále A všech 6 českých závodníků - z rozběhu A skočil Vojtěch Sýkora osmý a Libor Černocký 17. (vyhrál suverénně Fin Olli Ojanaho), v béčku byl po velmi pěkném výkonu Tomáš Křivda pátý a Daniel Vandas 15. (nejlepší byl Švéd Simon Imark), v céčku si vybhli postup z 16. místa Jan Bendák a z 18. místa Otakar Hirš (vítězem se stal Fin Akseli Ruohola).

V úterý je finále krátké tratě (opět v Viitapohja), ve středu je v Pispale závod ve sprintu, po dnu volna se v pátek bude běžet klasická trať (Särkänperä) a na stejném místě skočí v sobotu šampionát štafetami.