Klasika na akademickém MS - Knapová pátá, Kubát sedmý

1.8.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Akademické MS v Maďarsku pokračovalo závodem na krátké trati. Z české reprezentace si nejlépe vedla Jana Knapová (foto), která skončila pátá, v mužích byl Pavel Kubát sedmý.

Klasická trať se běžela v kopcovitém bukovém lese s řadou erozních rýh, v úvodu byla malá oblast s kameny, průběžnost v bílém lese byla vynikající, ale v terénu bylo i dost bukových náletových hustníků.

Na poměrně dlouhé trati žen si pro titul doběhla Finka Anna Haataja, která byla na čele po celý závod a v cíli uhájila těsně vítězství před stahující Ingjerd Myhre (NOR), která za ní nakonec zaostala jen o 9 sekund. Bronzovou medaili získala další Finka Miia Niittynen, jejíž ztráta na vítězku byla 48 sekund. Za čtvrtou Švédkou Helenou Karlsson skončila na pátém místě Jana Knapová. Ta na trati běžela velmi dobře, ale udělala několik drobných chyb (tu největší více než minutovou na 9. kontrolu) a to ji vyneslo umístění na velké bedně ze ztrátou necelých dvou minut na vítězku. Na 6. místě pak skončila Švýcarka Sina Tommer. Adéla Jakobová obsadila po vyrovnaném výkonu po celé trati 18. místo (+8:29), Barbora Hrušková doběhla na 21. místě (+10:36). Eva Kabáthová začala dobře, pohybovala se na prvních mezičasech na začátku druhé desítky, ale pak přišel zlom a Eva se hodně propadla a závod nedokončila.

22. Barbora HRUŠKOVÁ      Czech Republic 85:03  +10:36

V mužích byl jasným suverénem Švéd Rassmus Andersson, který vedl po celý závod a jeho náskok v cíli před druhým Kasparem Häglerem byl úctyhodný - 2:25 min. Bronz vybojoval další Švéd Johan Runesson, který už měl ztrátu 5:45 min. (4. Anton Sjokvist, SWE, 5. Ivan Sirakov, SUI, 6. Einari Heinaro, FIN). Naše čtveřice běžela velmi vyrovnaně, všichni skončili na konci první a na začátku druhé desítky, bohužel na medaile něco chybělo. Pavel Kubát obsadil sedmou příčku (+7:03), Daniel Hájek byl desátý (+7:17), o místo za ním skončil Tomáš Kubelka (+8:17), Marek Minář obsadil 14. místo (+9:57).

14. Marek MINÁŘ           Czech Republic 93:56  +09:57
 V úterý jsou sprintové štafety, ve středu krátká trať a ve čtvrtek závěrečné štafety.

Webové stránky akademického šampionátu najdete zde.