Klasika na Kokořínsku - Křivda čtvrtý, Horčičková sedmá

6.8.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Druhá série Světového poháru v orientačním běhu skončila závodem na klasické trati ve skalách Kokořínska. Výborně si vedl Tomáš Křivda, který byl čtvrtý, Vendula Horčičková obsadila velmi pěkné 7. místo.

Klasická trať proběhla opět s centrem v Korcích, tratě vedly kokořínskými skalami - pískovcové skály na hřebenech a v hlubokých údolích. Tratě fyzicky dost náročné s řadou voleb postupů mezi kontrolami připravil Pavel Kubát. Podmínky byly opět velmi těžké, po delším dešti to v lese hodně smekalo, pršelo i v průběhu závodu.

Ženy

V ženách to byl opět excelentní výkon vedoucí závodnice Světového poháru Švédky Tove Alexandersson, která vedla na všech mezičasech. A protože startovala o interval tří minut za svou největší soupeřkou Simonou Aebersold (SUI) bylo otázkou, zda ji dostihne. Někde se zdálo, že už tomu tak bude, nakonec se tak nestalo a Švýcarka doběhla do cíle těsně před vítěznou Tove, rozdíl v cíli mezi nimi byl 2:39 min. Třetí skončila další Švédka Sara Hagström, ale už s obrovskou ztrátou přes devět minut. Na velkých stupních vítězů je doplnily Natalia Gemperle (SUI), Lisa Risby (SWE) a Marie Olaussen (NOR).

Skvělý závod zaběhla Vendula Horčičková, která běžela po celou trať velmi vyrovnaně, bez větších chyb a sedmé místo v cíli znamenalo její osobní maximum v individuálních závodech Světového poháru (zatím byla nejlépe osmá). Její ztráta na vítězku byla 12 minut. Tereza Janošíková se na všech mezičasech pohybovala uprostřed druhé desítky, v cíli nakonec obsadila 16. příčku se ztrátou přes 15 minut. Skvělý výsledek si zaběhla Anna Karlová. Česká juniorka startovala až v závěru, po červené skupině, na trati neudělala chybu a v cíli skončila jen o jedno místo za Janošíkovou, na 17. příčce měla jen o 10 sekund horší čas Terka. Solidní premiéru ve Světovém poháru měla Adéla Bogárová, v první polovině trati bojovala o umístění v TOP 20, pak však přišla chyba, přesto 37. místo (tedy 4 body do SP) je velmi pěkné (její ztráta na vítězku byla 21 minut). Jeden bod do SP za 40. místo získala i Tereza Čechová. Barbora Matějková skončila v šesté desítce, Eliška Sieglová a Jana Peterová pak v desítce sedmé.

Muži

Velmi dobře zaběhli čeští muži. Tomáš Křivda začal výborně, v první polovině trati vedl před všemi světovými esy, doběhl o 3 minuty sobotního vítěze Boneka, pak udělali skoro tříminutovou chybu na 19. kontrolu (mapoval na patnáctku), v závěru mu pak trochu došly síly (Bonek mu téměř o dvě minuty utekl), v cíli měl nejlepší čas, ale na trati byli ještě největší favorité. Tři ho překonali, Daniel Hubmann měl stejný čas jako on - skvělý výsledek, dělené 4. místo, což je jeho nejlepší výsledek v závodě Světového poháru a potvrzení k příslušnosti do světové špičky. Ale i další dva závodnici v českém dresu podali výborné výkony. Miloš Nykodým opět ukázal, že mu těžké tratě svědčí, přes některé chyby skončil na 13. místě s desetiminutovou ztrátou. Velmi milým překvapením byl výkon a výsledek Martina Roudného, který měl čas jen o 13 sekund horší než Nykodým, skončil hned za ním na 14. místě (také pro něj je to maximum v závodě SP). Tři body do hodnocení Světového poháru získal Daniel Vandas za 38. příčku (+16:30), opět solidní závod zaběhl Jakub Chaloupský (49. místo), Jakub Glonek, Ondřej Metelka a debutant Petr Horvát skončili na přelomu osmé a deváté desítky výsledkové listiny.

O vítězství bojovali dvě největší hvězdy současného orienťáku. Nakonec si vítězství odnesl mistr světa Nor Kasper Harlem Fosser, který na trati neudělal větší chybu a vyhrál o více jak o minutu před Matthiasem Kyburzem (SUI), který udělal obdobně jako Tomáš Křivda velkou chybu v postupu na 19. kontrolu, která ho stála vítězství. Třetí místo obsadil Švéd Gustav Bergman, kterého brzy na trati doběhl o tři minuty Kyburz, dlouho běželi spolu, ale pak mu Švýcar skoro o dvě minuty utekl. Za čtvrtými Tomášem Křivdou a Danielem Hubmanem skončil šestý Martin Hubmnann (SUI).