Klasika na ME dorostu: zlato pro Heczka bronz pro Douškovou

22.6.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství dorostu v Poslku začalo závodem na klasické trati. Českému výběru přinesl závod dvě medaile - zlatu získal v M16 Erik Heczko a bronz ve W18 Kateřina Doušková.

Závodníky čekaly členité vrstevnice vytvořené morénou (členitost byla v rámci desítek až stovek metrů), byly tam prudké svahy, údolíčka, hřbítky, občas byl terén trochu podmáčený; část prostoru byla rovinatá. Díky podrostu se časy postupně zrychlovaly. Tratě byly fyzicky i orientačně náročné, časové rozdíly mezi závodníky byly většinou dost velké.

České reprezentaci přinesl závod dvě medaile - zlato Erika Heczka a bronz Kateřiny Douškové.

Erika Heczko v M16 podal výborný výkon, byl první na všech mezičasech a v cíli měl náskok před stříbrným Maďarem Mihaly Csobothem téměř minutu a půl, pro bronz si se ztrátou dvě a půl minuty doběhl Polák Tomasz Rzenca. S osmiminutovou ztrátou skončili těsně za první desítkou Ondřej Štěpánek a Tomáš Metelka, další náš závodník Patrik Sedláček skončil na konci třetí desítky.

30. Patrik Sedláček          Czechia          58:50?+13:25

Ve W16 si pro zlato s velkým náskokem doběhla Švýcarka Mira Werder, která porazila druhou Gabiju Stankeviciute (Litva) o dvě a půl minuty. O další dvě minuty byla další Litevka Margarita Dienyte, která si tak získala bronz. A jen tři sekundy za ní byla Viktorie Vyziblová, která se po většinu trati pohybovala na medailové pozici, chyby v zarostlém závěru znamenaly jen "bramborou" medaili. Se ztrátou osmi minut skončily těsně za první desítkou Markéta Hanušová a Tereza Ester Kamenická, Barbora Strýčková doběhla na 16. místě.

16. Barbora Strýčková        Czechia          55:51?+9:33

V M18 to byl na čelných místech poměrně vyrovnaný závod, po celou trať mezi sebou bojovali dva Noři a Brit. Nakonec si zlato odnesl Nor Emil Husebye Aamodt, který za sebou nechal Brita Jamese Hammonda o 6 sekund, bronz získal v závěru trochu chybující Nor Jonas Fenne Ingierd. Velmi vyrovnaně běžel Ondřej Brosch, který nakonec obsadil pátou příčku se ztrátou 102 sekund na vítězného Nora. Filip Hanuš si se ztrátou čtyř minut doběhl pro 12. příčku, Vladimír Srb skončil na 24. místě, Jakub Stehlík byl v sedmé desítce.

62. Jakub Stehlík            Czechia          69:55?+15:26

Ve W18 bojovaly po celou trať o zlato dvě závodnice, nakonec byla úspěšnější Švédka Freja Hjerne, 46 sekund za ní skončila na druhém místě Maďarka Janka Mikes. Dobrý závod zaběhla Kateřina Doušková, která se ztrátou čtyř minut na vítězkou vybojovala bronz, za medailovým triem byla velká časová mezera. Ze zbývající trojice byla nejlepší Tereza Měšťanová na 16. místě, Kateřina Kožíšková skončila 22. a Barbora Holasová byla v páté desítce.