Klasiku na Paprsku vyhráli Jakobová a Rollier

13.5.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Manufaktura Český pohár měl v sobotu na pořadu závod na klasické trati, který připravili pořadatelé z SK Severka Šumperk v okolí horské chaty Paprsek. V elitě vyhráli Adéla Jakobová a Baptiste Rollier.

Paprsek - to je horská chata nad Starým Městem pod Sněžníkem na jižním úbočí Rychlebských hor ve výšce 1022 m n. m. A v okolí se odehrává boj o žebříčkové body. Pořadatelé měli dlouho dilema, zda závody pořádat, sněhová nadílka na konci dubna byla hodně vydatná, ale nakonec v lese již skoro žádný sníh nebyl. Závodníky čekaly tratě v horském terénu (nadmořská výška 750 – 1100 m n. m.), většinou tam byl jehličnatý les s místy sníženou průběžností i viditelností díky hustníkovým partiím; náročnost terénu zvyšuje podklad horského lesa – borůvky, podmáčený terén; lokálně se vyskytuje značné množství kamenných kupek a dalších antropomorfních útvarů, místy jsou skalky a kamenná pole. Mapou pod vedením hlavního kartografa Luďka Krtičky připravili Zdeněk Rajnošek, Jan Potštějnský, Martin Poklop a Vojtěch Král. Startovalo přes 1000 závodníků.

Sobotní klasice přálo počasí, avizovaný déšť se Paprsku vyhnul, byť nedaleko dost bouřilo a pršelo. To určitě přispělo k hladkému průběhu závodu. Tratě postavili Václav Král a Martin Poklop, byl fyzicky hodně náročné, po orientační stránce rozhodovala na některých úsecích i volba postupů, daly se dělat i chyby.

V dámské elitě zvítězila s přehledem Adélka Jakobová (PGP), která se do vedení dostala v polovině trati a svůj náskok stále zvyšovala až na konečné dvě a půl minuty. Druhá skončila v první půlce závodu vedoucí Lenka Poklopová (ZBM), další minutu zpět na 3. místě zůstala další závodnice ZBM Barbora Hrušková (4. Gregorová +3:49, 5. J. Hlavová +3:59, 6. Kabáthová +4:03).

10. Chmelařová Michaela      SHK9151 C OK Slavia Hradec Králov  81:43   + 8:54

V pánské elitě prokázal své kvality švýcarský závodník Baptiste Rollier (PHK), který si doběhl pro suverénní vítězství, do vedení se dostal na 8. kontrole a od té doby závodu jasně vládl, druhý s pětiminutovým odstupem skončil Radek Nožka (LPU), dalších 40 sekund zpět zůstal třetí František Kolovský (LPM), čtvrté místo obsadil Marek Minář, který v úvodu vedl, pak však vynechal kontrolu a musel se vracet a bylo po nadějích (5. Valeš +8:43, 6. Semík +9:22).

1. Rollier Baptiste         PHK8200 E OK 99 Hradec Králové     89:49
  2. Nožka Radek              LPU9005 E OK Lokomotiva Pardubice  95:30   + 5:41
  3. Kolovský František       LPM9202 R OK Lokomotiva Plzeň      96:18   + 6:29
  4. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      96:53   + 7:04
  5. Valeš Jiří               LPM9502 R OK Lokomotiva Plzeň      98:32   + 8:43
  6. Semík Ondřej             KAM9401 E OK Kamenice              99:11   + 9:22
  7. Kamenický Matěj          LPU9036 E OK Lokomotiva Pardubice 100:07   + 10:18
  8. Kettner Vojtěch          KAM9601 E OK Kamenice             100:34   + 10:45
  9. Procházka David          LPU9113 E OK Lokomotiva Pardubice 100:53   + 11:04
 10. Hájek Daniel             ZBM8919 E SK Žabovřesky Brno      100:55   + 11:06

Zajímavé boje probíhaly v dorosteneckých a juniorských kategoriích INOV-8 CUP - žebříčku A, i v kategoriích žebříčku B-Morava. V D16 vyhrála Adéla Vandasová (PHK), minutu a půl za ní zaostala Kateřina Blažková (SJH), další minutu zpět zůstala třetí Karolína Bejvlová (PGP). Ve starších dorostenkách jasně dominovala Tereza Janošíková (UOL), byť nebyla zdravotně úplně v pořádku, tři a půl minty za ní zaostala Jana Peterová, další tři minuty zpět pak byla třetí Eliška Sieglová (PGP). Kategorii juniorek vyhrála Tereza Čechová (KAM), druhá Barbora Vyhnálková (RIC) za ní zaostala o minutu a půl, třetí Karolína Staňová (BOR) už měla odstup hodně velký. Pro vítězství v H16 si doběhl Jan Gajda (KAM), necelé dvě minuty zpět zůstali druhý Jan Nechanický (OSN) a Ondřej Metelka (PHK), rozdíl mezi nimi byly 3 sekundy. Ve straších dorostencích s přehledem vyhrál Tomáš Křivda (CHC), s více než čtyřminutovou ztrátou zůstal na druhém místě Jáchym Kavalír (PHK), další skoro dvě minuty zaostala třetí Jan Rusin (LPU). V juniorech to byl souboj o vítězství mezi Danielem Vandasem (PHK) a Vojtěchem Sýkorou (LCE), nakonec ve prospěch hradeckého závodníka rozhodlo 22 sekund, třetí s tříminutovou ztrátou doběhl Otakar Hirš (ZBM).