Krátká trať na MS ve Švédsku

23.8.2016 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Světový šampionát v orientačním běhu pokračoval závodem na krátké trati. Tituly získali Švýcar Matthias Kyburz a Švédka Tove Alexandersson, z našich si nejlépe vedl Vojtěch Král na 11. místě (foto).

První lesní disciplína – krátká trať – se běžela u města Tanum. Členitý prostor s množství srázů, skalních ploten, bažin různých velikostí, minimem cest a dobrou viditelností – tak byl terén. Stavitel připravil pro muže 6,3 km (převýšení 290 m) a pro ženy 5,1 km (220 m). Závodníci byli do startovní listiny nasazováni podle aktuálního světového rankingu, ve startovce bylo 76 mužů a 67 žen. Tituly z loňského roku obhajovali Daniel Hubmann (SUI) a Annika Billstam (SWE).

Muži

Závod mužů byl velmi vyrovnaný. Na technické trati (úvodní část ve skalnaté oblasti, závěr v hustníkové oblasti) rozhodovaly drobné chybičky a pochopitelně rychlost běhu. Pro titul si díky zrychlení v závěrečné "zelené" pasáži doběhl Švýcar Matthias Kyburz, pro stříbro si doběhl Olav Lundanes (NOR), který za vítězem zaostal 14 sekund, bronz vybojoval další Švýcar Daniel Hubmann (obhájce titulu), který měl ztrátu ještě o 9 sekund větší. Na čtvrtém místě zůstal fenomén této disciplíny Thierry Gueorgiou (FRA), kterému k titulu chybělo 35 sekund. Na dalších dvou místech doběhli další Francouz Lucas Basset a Nor Magne Daehli. Naši muži běželi velmi dobře a vyrovnaně, bohužel na první desítku to nestačilo. Nejlépe si vedl Vojtěch Král, který se po pomalejším začátku posunoval ve výsledcích stále výše, nakonec z toho byla 11. příčka s odstupem 2:26 min. za vítězem. Jan Šedivý ztratil 2:58 min. a to znamenalo 17. příčku, Jan Procházka za ním skončil o 3 příčky, když jeho ztráta byla tři a půl minuty.

Medailisté v cíli:
Matthias Kyburz: "Je to skvělý pocit vyhrát tu nejtechničtější disciplínu a navíc ve Švédsku. Vítězství v Jeseníku mi dodalo hodně sebevědomí. Po sprintu pro mě nebylo jednoduché si odpočinout a zkoncentrovat se na dnešní závod, často jsem se budil, ale nakonec jsem to zvládl. Dnes jsem podal velmi dobrý výkon, udělal jsem několik drobných chyb, ale v závěru se mi dařilo běžet rychle a bez zaváhání, což nakonec rozhodlo."
Olav Lundanes: "Vůbec se mi nepovedl závěrečný pytlík. Mám velkou radost ze stříbra, ale zároveň jsem velmi zklamaný, že jsem nevyhrál. Dnes jsem na to měl. Už se těším na čtvrteční odvetu."
Daniel Hubmann: "Je to vždy dobrý pocit vyhrát medaili, teď už mám dvě, jsem spokojený. Začátek trati byl skvělý, potom jsem udělal pár drobných chyb a v závěrečné části už se mi také příliš nedařilo jít plynule."

Ohlasy našich po doběhu:
Vojta: "Nebyl to precizní výkon jako na sprintových štafetách, ale nebyla tam ani žádná zásadní chyba. Možná jsem zvolil nějakou obíhačku špatně. Tím, že to nemám v krvi, tak zřejmě nejsem zvyklej běhat tu ideální stopu. Běžel jsem tam skrz srázy, párkrát možná zbytečně, takže to mě stálo nějaký cenný vteřinky. Ale byl jsem schopnej si zpomalit, v kolečku to dohledat, nikam jsem nespěchal. Šel jsem orienťák, kterej v tomhle terénu zvládám. Měl jsem to pod kontrolou. Kdybych víc riskoval, tak by to možná bylo lepší, ale taky jsem to mohl pokazit. Z tohoto hlediska spokojenost. S umístěním to zřejmě nebude taková hitparáda, ale na to, že je to Švédsko, těžkej terén, tak asi dobrý. Jen těch 17 vteřin na Hannu Airilu mě bude dlouho štvát..."
Šéďa: Těžkej zápas (úsměv). Bylo to hezký, těžký, ten začátek. Já jsem do toho nechtěl vlítnout, abych to tam nějak zbytečně nezkazil, a doběhl mě Daniel (pozdější bronzový medailista D. Hubmann – pozn.). Ale nechal jsem se doběhnout až na šestnáctce, ve dvou třetinách, takže docela stabilní výkon. Pak jsem šel na diváckém průběhu před něj, udělal jsem chybu a už jsem ho nedoběhl. Byl to takovej průměrnej výkon, ale myslím, že to nebylo úplný zklamání nebo vyhoření, na Švédsko to byl asi docela dobrej výkon."
Bet: "Šel jsem docela hezky, opravdu jsem si to hlídal – kontrolovaný výkon. Párkrát jsem musel zpomalit a ke konci v pytlíku jsem si to jistil asi až moc. Ale jinak jsem spokojený. Na začátku bylo jedno místo, kde jsem ztratil kontakt s mapou, ale nakonec jsem včas zastavil a přeorientoval jsem se, takže mě to nestálo moc. A na závěr jsem si to hodně hlídal. Musím říct, že nejtěžší kontrola pro mě nakonec byla sběrka – tam jsem se zastavil kousek před cestou a začal jsem mapovat (úsměv). Jinak se mi to strašně líbilo a užíval jsem si to."

Ženy

V ženách získala svou první zlatou medaili na MS v OB Švédka Tove Alexandersson, která běžela velmi dobře po celou trať a zaslouženě vyhrála s náskokem 35 sekund před Norkou Heidi Bagstevold. Třetí místo vybojovala Ruska Natalia Gemperle (+38 sekund). Na čtvrtém místo skončila do dvou třetin trati vedoucí Kanaďanka Emily Kemp, když jí na bronz chybělo 15 sekund. Další dvě místa na velké bedně vybojovaly pátá Maja Alm (DEN) a šestá Marika Teini (FIN). Denisa Kosová po svém doběhu dlouho vedla, pak ale začaly dobíhat závodnice startující v závěru startovní listiny a odsunuly je dozadu. Nakonec z toho bylo po vyrovnaném výkonu po celé trati 20. místo s odstupem 4:07 min. na novou mistryni světa. Dana Šafka Brožková doběhla na 27. místě (+5:10), Adéla Indráková obsadila 35. příčku (+7:17).

České reprezentantky v cíli:
Denisa: "Jsem docela spokojená. Dělala jsem drobné chyby, ale nemůžu v tom běžet rychleji, já bych to nestihla umapovat. Ostatní mi nandají na běhu v lese, tam postupně ztrácím, ale rychleji bych to nezvládla. Možná jsem zvolila špatnej postup na desítku, protože přede mnou byla na pěšince Španělka a potom jsem ji zpátky doběhla až cestou na třináctku, takže musela zvolit lepší postup. Tam jsem schytala asi dost, když jsem to šla rovně. A v závěru jsem si nebyla úplně jistá a dělala jsem tam kličky – sedmnáct, devatenáct, dvacet – už z únavy. Ale jsem fakt spokojená."
Dana: "Já jsem na závěrečném kempu věděla, že na tom fyzicky nejsem nic moc. Tak jsem si říkala, že uvidíme, až si odpočinu, jak se mi poběží. Mapově to bylo v pohodě, udělala jsem akorát chybku na cestách na průběhovou kontrolu. A jakmile mě dotáhla Julia (Gross ze Švýcarska), co startovala dvě minuty za mnou, tak mi to samozřejmě ubralo sil, ale... já jsem jinak spokojená. Samozřejmě to podle výsledku asi nevypadá, ale já si myslím, že jsem tam dneska dala své maximum."
Adéla: "Bylo to takové roztěkané. Některé části byly hodně běžecké, to fakt nešlo. Cestou na dvacítku mě doběhla Anastasia Denisova, udělala jsem tam chybu. ... Nebylo to nic moc, takové drobnosti, myšky. Na hodně kontrolách jsem tam stála, říkám si „tady to někde musí být“, ale neviděla jsem objekt."

Co řekly nejlepší na krátké trati po závodě:
Tove Alexandersson: "Je to moje první zlatá medaile, cítím se fantasticky. Miluju místní terén a hrozně ráda tady závodím. Mnoho lidí ode mě zlatou medaili očekávalo, což pro mě bylo velmi těžké. Dobře jsem se ale připravila a zvládla jsem odběhnout velmi dobrý závod. Šla jsem spát v jednu hodinu v noci, dlouho jsem spala, snídani jsem měla až v karanténě, ale vše fungovalo tak, jak má. První dvě kontroly byly bez chyby, pak jsem ale udělala drobnou chybu a musela jsem se zkoncentrovat na zbytek závodu. Nakonec se mi to povedlo, i když mi nakonec už moc sil nezbylo. Cítím se velmi dobře, myslím si, že jsem v dobré formě a už se těším na čtvrteční klasiku.
Heidi Bagstevold: ".Jsem velmi spokojená. Zaběhla jsem téměř bezchybný závod, mám z toho radost. Bydlím ve Fredrikstadu kousek odsud a měla jsem hodně času připravit se na tento závod nejen tady, ale i doma. Myslím si, že mám dobré šance i na klasické trati. Cítím se v dobré formě.
Natalia Gemperle: ".Cítím se perfektně. Byla jsem velmi zklamaná po diskvalifikaci ve sprintových štafetách, i proto jsem teď velmi šťastná. Nevěděla jsem, co očekávat. Nebyla jsem tu na žádném tréninkovém tempu, neběžela jsem loňský Světový pohár. Jednoduše jsem ale chtěla běžet svůj nejlepší orienťák a to se mi povedlo."