Krátká trať na Paprsku - Minář a opět Jakobová

14.5.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Manufaktura Český pohár pokračoval krátkou tratí v okolí horské chaty Paprsek. V mužích byl nejrychlejší Marek Minář, v ženách stejně jako na klasice vyhrála Adéla Jakobová.

V neděli přivítalo skoro devět stovek závodníků polojasné počasí, po okolí se honily mraky, ale závodníci zmokli až při odchodu z vyhlášení vítězů. V lese ubylo borůvčí, přibyly kupky, zůstaly kopce. Tratě postavil Vojtěch Král, měly švih, dost se líbily. Na trati se dělaly chyby a vyhráli ti, kteří jich udělali nejméně.

V ženách zopakovala sobotní vítězství Adéla Jakobová (PGP), která podle mezičasů se stále pohybovala mezi nejlepšími, ale na samé čelo se dostala až po chybách svých soupeřek v závěru závodu, ale nakonec byl její náskok v cíli dost výrazný. Na druhém místě skončila Jindra (Hlavová (ZBM) s odstupem 70 sekund, osm sekund za ní skončila třetí Kamila Gregorová (CTB), dalších 10 sekund byla čtvrtá Eva Kabáthová (ZBM), další závodnice už měly odstup o hodně větší (5. Topinková, 6. Poklopová).

10. Čermáková Magdalena      LCE9155 C OOB TJ Slovan Luhačovic  45:21   + 6:09

V mužích od počátku až do 19. kontroly vedl Adam Chromý (TBM), který dokazoval, že takové tratě mu sedí, v závěrečném kopci ale už nestačil fyzicky a tak vítězství přenechal velmi vyrovnaně běžícímu Markovi Minářovi (ASU), rozdíl v cíli byl mezi nimi 54 sekund. O pořadí na 3. - 5. místě rozhodovaly sekundy, nakonec na stupních vítězů za 3. místo stál Daniel Hájek (ZBM), 5 sekund za ním doběhl Radek Nožka (LPU), další dvě sekundy zpět zůstal vítěz sobotního závodu Švýcar Baptiste Rollier (PHK), šesté místo obsadil Ondřej Semík (KAM).

1. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      38:55
 10. Procházka David          LPU9113 E OK Lokomotiva Pardubice  43:02   + 4:07

V mladších dorostenkách si pro vítězství doběhla Slovenka Tamara Miklušová (ZBM), 47 zpět zůstala Adéla Rydlová (TJN), další 9 sekund více měla Magdalena Škachová (KAM). V D18 zopakovala své vítězství ze soboty Tereza Janošíková (UOL), ale neměla to jednoduché, po chybách v úvodu byla na mezičase až pátá, ale pekelně rychlým závěrem si vybojovala první místo, 23 sekund za ní zaostala Anna Kopecká (LPU), dalších 30 sekund zpět byla třetí Barbora Chaloupská (PHK). Také kategorie juniorek měla stejnou vítězku jako na klasice, Tereza Čechová (KAM) byla první s náskokem půl minuty před Barborou Vyhnálkovou (RIC), tři sekundy zpět zůstala na třetím místě po zranění se zotavující Tereza Nováková (DKP). K velkému překvapení vyšlo v H16, kde si pro vítězství s velkým náskokem doběhl Radim Grebík (ASU), skoro dvě minuty za ním zaostali druhý Ondřej Budský (TJN) a třetí Lukáš Richtr (VPM). Ve starších dorostencích se pro další letošní vítězství doběhl choceňský Tomáš Křivda (letos ještě v domácích významných závodech nenašel přemožitele), na druhém a třetím místě skončili pardubičtí závodníci Jan Rusin a Martin Roudný s odstupem 52 resp. 108 sekund. V juniorech opět dominovala dvojice Daniel Vandas (PHK) a Vojtěch Sýkora (LCE), hradecký závodník vyhrál s náskokem 53 sekund, třetí místo obsadil Jan Bendák (PHK).

Velmi tvrdě se bojovalo i v kategoriích žebříčku B-Morava.

Šumperští pořadatelé připravili moc hezké závody v horských terénech Jeseníků. Organizačně vše bylo bez zjevných chyb, počasí bylo objednáno pěkné, v lese to bylo hodně těžké jak fyzické, tak i orientační stránce.