Krátká trať na World Games - bronz pro Vojtu Krále!

26.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

The World Games měly na pořadu další o-závod - krátkou trať. Skvěle zaběhl Vojtěch Král, který pro Českou republiku vybojoval bronzovou medaili (na fotce na doběhu).

Středeční krátká trať proběhla v Trzebnici s centrem v místním akvacentru, kde byl start, veřejný úsek i cíl. Běželo se v příměstském listnatém lesíku bohatém na podrost s řadou komunikací v mírně kopcovitém terénu a občas s nějakými terénními tvary.

Závod těch nejlepších žen byl velmi vyrovnaný. Po celou trať vedla Švédka Helena Jansson (běžela velmi dobře a bez větších chyb), v závěru se ale na ni dotáhla Ruska Natalia Gemperle, která za ní zaostala v cíli o 3 sekundy. Třetí Sabine Hauswirth (SUI) už měla odstup 1:10 min., na velké stupně vítězů je doplnila trojice Cecilie Friberg Klysner (SEN), Ida Marie Naess Bjoergul (NOR) a Sari Anttonen (FIN).

Na startu kategorie žen byla jediná česká závodnice, osmnáctiletá Tereza Janošíková (druhá česká reprezentantka Denisa Kosová pro svalové zranění nenastoupila, ale na poslední závod bude k dispozici). Terka začala velmi dobře, pak ale na trati začala dělat drobné chybky, k nim přidala dvě větší chyby (10. a 19. kontrola) a v cíli z toho bylo umístění na solidní 26. příčce, když na vítěznou Švédku ztratila 8:20 min. V cíli řekla: "Celkem to šlo, dělala jsem tam chyby, občas jsem tam v tom zeleném trochu pobíhala. V té buši a ostružinách ale těch deset lidí, co šlo přede mnou, to šlápli a už nějaké cestičky udělaly."

26 Tereza Janošíková            Česká republika 43:04 +8:20

V mužích vyhrál Švýcar Matthias Kyburz, Vojtěch Král vybojoval skvělou bronzovou medaili! Vítězný Švýcar vedl po celou trať, za ním se pořadí měnilo, řada závodníků dělala drobné, ale i větší chyby. Kyburz měl v cíli náskok 38 sekund před svým krajanem Florianem Howaldem. Dalších 37 sekund zpět zůstal Vojtěch Král. Ten se od počátku pohyboval v první desítce, na prvním radiu byl sedmý, pak třetí, čtvrtý a v závěru se velmi rychlým závěrem probojoval na bronzovou pozici s dostatečnou rezervou před čtvrtým místem. Podle svých slov dělal drobné "myšky", ale žádnou větší chybu. Na dalších místech skončíli Gernot Kerschbaumer (AUT), Frederic Tranchand (FRA) a se stejným časem Oleksandr Kratov (UKR) a Gustav Bergman (SWE). Také druhý český reprezentant Jan Petržela běžel velmi dobře, nakonec obsadil 17. příčku s odstupem necelých 4 minut na vítěze.

Bronzový medailista v cíli řekl: "Konečně! Je to tam! Byl to pěknej fekál, a tím to bylo zajímavý, zelený, zarostlý ostružiny, bylo třeba se tomu dost často věnovat, hrozila ztráta směru. Bylo třeba se s tím poprat, mně to dneska naštěstí vyšlo, až na pár chybek v závěru. kdy jsem trochu znervózněl. Když jsem se dozvěděl na průběhu, že jsem osm sekund za prvním, tak jsem tam takových pár myšek vysekl. Je to pro mě novinka, první medaile z dospělých!"

17 Jan Petržela                 Česká republika 37:58 +3:53

Webové stránky celých her najdete zde, podrobnosti o orienťáckých závodech pak v IOF Eventoru.