Kubelka a Dittrichová ovládli klasiku na Haničce

16.6.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Klasickou tratí Kitl Českého poháru v okolí tvrze Hanička v Rokytnici v Orlických horách vyhráli Michaela Dittrichová a Tomáš Kubelka.

Závodilo se na území CHKO Orlické hory a Přírodního parku Údolí Rokytenky a Hvězdné v blízkosti vojenské tvrze Hanička, kde v části terénu se dosud nikdy OB neběžel. Závody uspořádal Český svaz orientačních sportů a čtyři menší kluby z okolí - OB Kunvald, TJ Loko Česká Třebová, OB T.J. Sokol Žamberk a neorienťácký Outdoor sport team Rokytnice v O. h. Centrem závodu bylo v Rokytnici v Orlických horách, louka v části Panské Pole. Na startu bylo přes 1300 závodníků.

Na nedělní klasickou trať (byla to letošní první klasika zařazená do Kitl Českého poháru) připravili mapy Hanička a Mýtina Petr Mareček, Ondřej Prášil, Jiří Vištejn a Jan Potštejnský. Autory tratí byli Jan Potštejnský a Luděk Pilgr, běželo se v porostově pestrém lese s horskou rozmanitostí Orlických hor, který se prolínal s hospodářsky využívanými plochami, zastoupeny byly všechny druhy porostové průchodnosti s převažujícím podílem vzrostlých smrkových a ojediněle i listnatých stromů, s občasným výskytem vyššího borůvčí a sezónní trávy, místy velmi dobře průběžný, místy byla snížená viditelnost, místy podmáčená podložka, byla tam středně hustá síť cest, v několika místech se nacházela řada terénních tvarů, vodních objektů a objektů předmnichovského opevnění, převážně v prudkých údolích byl pak i výskyt skalních a kamenných objektů. Po nočním deštíku se opět vrátilo teplé počasí.

V dámské elitě se ve třetině trati dostala do vedení Michaela Dittrichová (LCE), po vyrovnaném výkonu si doběhla pro vítězství s náskokem 24 sekund před v závěru trochu stahující klubovou kolegyní Martinou Jirčákovou, třetí stejně jako na krátké trati skončila Barbora Chaloupská (PHK) s odstupem tři a půl minuty za vítězkou (4. Zdenka Kozáková, 5. Anna Fürstová, 6. Jana Semrádová).

15. Holečková Petra          SHK0250 R OK Slavia Hradec Králov  80:46   + 11:04

V H21E přesvědčivě vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), který vedl od první kontroly, a když vyhrál více jak polovinu mezičasů, tak byl jeho náskok v cíli poměrně velký - tři a půl minuty před druhým Osvaldem Kozákem (TBM). Ještě o půl minuty pomalejší byl třetí Ota Škvor (KAM), na dalších místech pomyslné "velké bedny" skončili Kryštof Hájek (TUR), Matouš Fürst (DOK) a David Procházka (LPU).

15. Mokrý Stanislav          ZBM9202 R SK Brno Žabovřesky       92:24   + 12:09

V D20 opět jasně vyhrála Lucie Dittrichová (SKM), když o více jak dvě a půl minuty porazila druhou Michaelu Novotnou (TUR), třetí Ema Černá (TAP) už měla ztrátu na vítězku přes osm minut. V H20 to byl stejně jako na krátké trati těsný souboj našich dvou nejlepších juniorů Daniela Bolehovského (VSP) a Jana Strýčka (PBM), tentokráte byl o 15 sekund rychlejší pražský závodník, který o svém vítězství rozhodl na posledních dvou kontrolách; se ztrátou minuty a půl skončil třetí Jiří Donda (ONO).

V D18 si pro druhé víkendové vítězství doběhla Viktorie Škáchová (DKP), která přesně o minutu porazila druhou Hanu Vítkovou (SJI), třetí místo obsadila Kateřina Doušková (TBM) s odstupem Kateřina 18 sekund za jihlavskou závodnicí. Závod v kategorii H18 byl velmi vyrovnaný, do minuty se vešlo prvních pět závodníků; vyhrál Ondřej Brosch (RBK), který o 21 sekund porazil Filipa Hanuše (VRL) a o 26 sekund Prokopa Tomáška (TUR). V mladších dorostenkách to byla také hodně těsné; pro vítězství si doběhla Markéta Hanušová (VRL), druhá Carolina Mullis (DKP) na ní měla ztrátu 38 sekund a třetí Tereza Stehlíková (ZTC) 42 sekund. V mladších dorostencích vybojoval vítězství Patrik Sedláček (DKP), druhý Jiří Zápotocký (PGP) na něj ztratil 75 sekund a třetí Tomáš Metelka (PHK) pak ještě o 14 sekund více.

Vše potřebné o organizačně i sportovně povedených závodech najdete na webu závodů.