Kvalifikace sprintu na MS - všech 6 Čechů do finále

30.6.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Letošní světový šampionát v orientačním běhu v estonském Tartu začal kvalifikací ve sprintu. Do finále prošlo všech 6 českých závodníků.

Páteční kvalifikace sprintu se běžela v centru města Tartu. Terén byl kombinací starého města a moderních částí města, kde byl převážně zpevněný povrch, byl tam i kopcovitý park s řadou pěšinek. Běželo se na mapě v měřítku 1:4000, muži měli 3,2 km, ženy 2,8 km. Z každé skupiny postupovalo do finále 15 nejlepších závodníků. Tratě byly technicky dost jednoduché, takže rozhodovala především rychlost běhu, běželo se za deště.

V ženách s přehledem celá česká trojice postoupila. V rozběhu A vyhrála jasně obhájkyně titulu Maja Alm (DEN), debutantka Tereza Janošíková doběhla na 8. místě se ztrátou necelé mnuty. V rozběhu B byla nejlepší Ruska Galina Vinogradova, Jana Knapová na 6. místě měla ztrátu 35 sekund. V céčku byla první další Dánka Cecilie Friberg Klysner, v úvodu velmi dobře běžící Adéla Indráková v závěru trochu ztratila a obsadila 11. příčku se ztrátou 67 sekund. Pro většinu favoritek to byla formalita, pod čárou postupu se žádná neobjevila.

Postoupili i všichni tři naši muži. Největší problém z postupem měl ve velmi nabité skupině A Vojtěch Král, který obsadil 13. příčku se ztrátou 36 sekund na vítězného Yannicka Michielse (BEL). V béčku byl nejlepší Švýcar Daniel Hubmann, dvacet jedna sekund za ním na 9. místě skončil Miloš Nykodým. V céčku skvěle běžel Jan Petržela, obsadil třetí místo jen 10 sekund za vítězným Švýcarem Matthiasem Kyburzem. Největší favorité bez problémů postoupili, některá známá jména ve finále ale neuvidíme, třeba nepostoupili Pavlo Ushkvarok, Hakon Jarvis Westergard, Andrey Khramov či Wojciech Kowalski.