Lenka Mechová pátá na klasické trati ME

14.3.2020 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Na náročné klasické trati na Mistrovství Evropy v ruském Chanty-Mansijsk se hned tři čeští reprezentati probojovali do Top10: 5. Lenka Mechlová, 9. Petra Hančová, 10. Jakub Škoda

Start a cíl závodu byly na stadionu, tak jako v případě všech předchozích závodů, prostor ve kterém se jelo byl však značně rozšířen. Charakter však zůstal: více než 2/3 úzkých skůtrových stop, velmi kopcovitý terén, prudké sjezdy a výjezdy přes mnoho údolí. To znamenalo jednak náročné volby postupů ale také jejich správnou realizaci. Tratě byly opravdu dlouhé, jen tři nejlepších ženy a dva muži to zvládli pod 100 minut. Pro ženy byly připraveny dva okruhy, muži měli okruhy tři, vždy s výměnou mapy při průjezdu stadionem. Protože do stop napadlo jehličí a drobné větvičky, povolili pořadatelé jednu výměnu lyží a řada závodníků to využila.

V závodě žen se hned od počátku do čela dostala Alena Trapeznikova a postupně zvyšovala náskok před všemi ostatními až na 3 minuty. Za ní však byl boj velmi vyrovnaný, v průběhu závodu se o průběžnou druhou až pátou pozici přetahovaly Olsson, Vyatkina, Oborina a Kudre. Velmi dobře začaly závod Petra Hančová (ta se pohybovala kolem šestého místa) i Lenka Mechlová (zhruba osmé místo v úvodní části). Na K10 zvolila Hančová pomalejší variantu zleva a tím se před ni dostala Mechlová. Rozdílný oproti většině ostatních a opět pomalejší postup zleva zvolila Hančová i na K19 v úvodní části druhého okruhu. Hned v následujícím postupu na K20, kde bylo velmi těžké vyhodnotit, která z mnoha variant je nejlepší se pořadí vepředu promíchalo. Vyatkina zvolila trasu zprava a tím oproti ostatním získala - dostala se o kus před Oborinu a těsně za Olssen, která předtím ostatním mírně poodjela. Petra Hančová zvolila také jako Vyatkina lepší variantu zprava a snížila svůj odstup od předchozí skupinky, ve které byla stále i Lenka Mechlová. V závěrečné části se na prvních pěti pozicích již nic nezměnilo, jen Estonka Daisy Kudre  zpomalila a naopak Lenka Mechlová udržela koncentraci i tempo a dostala se před ní. V suveréně nejlepším čase se tedy do cíle dostala Trapeznikova, ale bohužel ani jeden ze dvou čipů neměl záznam o průjezdu K25 a tak musela být podle pravidel diskvalifikována i když z GPS trackingu bylo zřejmé, že na kontrole byla správně. Zlato tak získala druhá v cíli Marina Vyatkina (RUS), mladá a fyzicky skvěle připravená závodnice, pro kterou je to první šampionát mezi dospělými. Jen o 12 vteřin pomalejší byla stříbrná Magdalena Olsson (SWE), třetí Tatiana Oborina (RUS) měla odstup již téměř dvě minuty. Za čtvrtou Terekhovou pak dojela do cíle na vynikajícím pátem místě Lenka Mechlová (+3:59), výborné je i 9. místo Petry Hančové. Další české závodnice skončily takto: 19. Šimková, 21. Neumannová, 26. Hlaváčková, 30. Černá

Závod mužů začal nejlépe Sergey Gorlanov, nicméně zhruba 10 závodníků jelo v průběhu prvního kola velmi vyrovnaně s minimálními rozdíly a mezi nimi i Jakub Škoda na průběžném 6.-8.místě. Při postupu na K10 zvolili Gorlanov a Kotro variantu zleva, která se ukázala o kus pomalejší a tím získal Andrey Lamov na čele náskok téměř minutu před skupinkou za ním. V závěru prvního okruhu při postupu na K12 se Škoda bohužel rozhodl projekt přímo hustou sítí čárek a ačkoliv tato trasa byla kratší ztratil zde téměř půlminutu a posunul se o několik míst zpět. Ve druhém okruhu se nic zásadního nestalo, nikdo z předních závodníků žádnou větší chybu neudělal, většinou jeli všichni stejnými postupy a tak se pořadí a rozestupy příliš nezměnily. Zajímavý byl až dlouhý postup na K30 v úvodu třetího kola. Gorlanov - a pak také Kotro, Rost a Khrennikov - vybrali variantu více zprava kde sice stoupali údolím po úzké stopě, ale nakonec to bylo o celou minutu rychlejší než levá varianta po širší stopě. Tím se Gorlanov dotáhl na dosud vedoucího Lamova a Kotro dostihl Kisileva a Belomazeva jedoucí před ním na 3.-4. místě - . Pomalejší levou variantu však vybral i Jakub Škoda. Ve zbytku okruhu už se chyby nedělaly a tak rozhodovalo kolik komu zbylo více sil. O pouhých 7 vteřin rychlejší byl v cíli Andrey Lamov (RUS) před týmovým kolegou Sergeyem Gorlanovem, který tak získal stříbro. Z druhé skupinky bojující o 3.-.5. místo měl v závěru nejvíce sil Vladislav Kisilev a vybojoval tak bronz před čtvrtým Kotrem a pátým Belomazevem. Jakub Škoda udržel koncentraci až do konce a finišoval na výborném 10. místě (+6:40). Další čeští závodníci dopadli takto: 19. Horvát, 22. Laciga, 23. Argaláš, 28. Matuš, 33. Bartoš.