Marek Prášil veteránským mistrem světa na klasice

18.8.2023 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

V závěrečném závodě mistrovství světa veteránů na klasické trati obhájil jihlavský Marek Prášil zlato z loňského šampionátu. Češi získali ještě dvě stříbra a tři bronzy.

Posledním závodem skončilo letošní veteránské mistrovství světa, které na startu uvítalo téměř 2800 závodníků. Startovnímu poli na Slovensku (Košice a okolí) početně dominovali Češi, ve startovní listině jich bylo přes 400, následovali Finové (369) a Švédi (312). Nejvíce obsazené byly kategorie M60, M65 a M70, kde běželo hodně nad 200 závodníků, v ženách bylo nejvíce závodnic v kategorii W65.

Závěrečný závod - finále klasické tratě uvítala Silická planina, nejoblíbenější a nejatraktivnější část národního parku Slovenský kras. Tratě vedly v krasovém terénu s velkým závrty s množství skalních detailů (kamenná pole a na svazích prohlubní kamenné srázy). V prostoru byly tři typy vegetace - listnatý les s občasnými jehličnatými stromy, kde byla průchodnost a viditelnost velmi dobrá, polootevřené popř. otevřené plochy s různou průběžností a viditelností a v části terénu byly značné hustníky.

Čeští závodníci získali o jednu medaili více než na na krátké trati, tedy šest medailí. Pro zlato si doběhl s velkým náskokem v kategorii M50 Marek Prášil a obhájil tak loňský titul ze šampionátu v Itálii. Dařilo se těm nejstarším. V kategorii nejzkušenějších mužů (M90) získal Miloš Semorád stříbrnou medaili, Alois Láznička v M85 byl třetí, třetí byla i Jana Haňkovská v W80. Bronzovou medaili přidala ve W45 i Magdaléna Ryšavá; Tomáš Dlabaja v nejmladších veteránech M35 skončil druhý.

W35: 7. Alena Dlabajová, 13. Pavla Rychlá, 17. Lenka Kazdová, 18. Jana Königová
W40: 4. Zuzana Jiřištová, 6. Vendula Ryšavá, 10. Jana Kolaja Ehlerová, 11. Silvie Hojná, 20. Zuzana Havlínová
W45: 3. Magdaléna Ryšavá, 4. Petra Snížková, 6. Barbora Chudíková, 11. Jana Petráňová, 12. Romana Zabořilová,
W50: 5. Olga Koutná, 10. Ivana Korpasová, 18. Lenka Johnová, 19. Kristýna Skyvová
W55: 9. Ivana Poklopová, 10. Michaela Kosová, 14. Jindra Horáková
W60: 4. Jana Smutná, 7. Svatava Voltrová, 15. Iva Vavrysová
W65: 16. Libuše Fantová
W70: 19. Daniela Dohnalová
W80: 3. Jana Haňkovská