Matouš Fürst pátý na klasice na MSJ

11.7.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závodem na klasické trati pokračovalo mistrovství světa juniorů v orientačním běhu ve Švýcarsku. Skvěle si vedl Matouš Fürst (foto), který obsadil 5. místo, Klára Novotná byla desátá.

V pondělí se běžela klasická trať ve vysoké nadmořské výšce (1900 - 2300 metrů nad mořem), kde byl kopcovitý terén s několika velmi strmými svahy, někde terénní detaily, borový les, někde semi-open, poměrně málo cest. Krásný terén, krásně postavená trať, která dokonale prověřila schopnosti závodníků. Stavitel tratí Matthias Merz byl překvapen, jak rychle junioři běhají, předpokládaný čas vítěze kluků měl být 70 minut. vítěz to šel o 5 minut rychleji, u děvčat se stavitelé trefili.

V juniorkách si pro titul doběhla loni stříbrná Finka Anna Haataha (v nedělním sprintu bronzová), která po malé chybě v úvodu nedala ostatním šanci a po skvělém a vyrovnaném výkonu ve zbytku trati si doběhla pro titul s náskokem 1:50 min. před domácí Valerií Aebischer, třetí byla další Švýcarka Sofie Bachmann (+ 2:54). Velká favoritka, vítězka sprintu Simona Aebersold do půlky trati vedla, pak však vynechala 8. kontrolu, vracela se a ztratila 9 minut a naději na medaili. Opět velmi dobře běžely české juniorky. Nejlepší z nich byla tentokráte Klára Novotná, která po vyrovnaném výkonu po celé trati dokázala v závěru ještě zrychlit a vešla se tak do první desítky, na 10. místě ztratila na vítěznou Finku 8:03 min. Čtyři příčky za ní skončila Tereza Nováková (+8:40), která byla po půlce trati dokonce šestá, pak trochu ztratila. Anna Štičková obsadila 21. místo (+ 10:06), Petra Hančová po nepovedeném začátku byla 30. se ztrátou 11:37 min. na vítězku (41. Barbora Chaloupská, 46. Tereza Čechová).

46. ČECHOVÁ Tereza            CZE      1:12:28  +14:51

V juniorech bylo na stupních vítězů stejné pořadí jako v nedělním sprintu. Pro titul si po skvělém výkonu doběhl Joey Hadorn (Švýcarko), který udělal minutovou chybu na 6. kontrole, pak však běžel rychle a bez chyby a v cíli měl náskok před krajanem Thomasem Curigerem 52 sekund (ten také běžel velmi vyrovnaně a bez chyb). Bronzovou medaili získal Švéd Isac von Krusenstierna s odstupem přes 2 minuty na vítěze. Obhájce titulu Fin Olli Ojanaho běžel na úrovní medailistů, ale pětiminutový zásek na 11. kontrole ho vyřadil z boje o titul. Zaskvěl se Matouš Fürst, na trati neudělal větších chybu, běžel velmi vyrovnaně a dobře a bylo z toho skvělé 5. místo!!! Za vítězem zaostal 3:07 min., za čtvrtým Švédem Hectorem jen 4 sekundy. Výborný výsledek = velká bedna pro libereckého borce! Velmi dobře běžel i Vojtěch Kettner, umístění v první dvacítce mezi 170 startujícími je výborné (17. příčka s odstupem 8:29 min.). Další dva naši junioři doběhli ve čtvrté desítce - 34. Jakub Glonek (+12:22) a 39. Vojtěch Sýkora (+13:02); 61. Štěpán Mudrák, 84. Jan Čech.