ME - česká sprintová štafeta devátá

6.10.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství Evropy v Itálii pokračovalo závodem sprintových štafet. Titul získala štafeta Švédska, Češi obsadili devátou příčku.

Závod se běžel ve vesničce Soave. Na pohled orientačně jednodušší trať v rovině s jedním kopcem přinesla překvapivě celou řadu chyb. Rozhodující ale byla běžecká forma, byl to velmi rychlý závod. Česká štafeta, která nastoupila ve složení Jana Peterová, Vojtěch Král, Tomáš Křivda a Tereza Janošíková, nakonec obsadila devátou příčku.

Na prvním úseku kralovala Švédka Tove Alexandersson, která se na trati nevyvarovala dvou větších chyb, přesto ale díky fyzičce vybudovala pro svou štafetu náskok 15 sekund před Švýcarskem (Simona Aebersold) a 47 sekund před Maďarskem (Viktoria Mag), rozestupy mezi štafetami byly poměrně velké. Jana Peterová se stále pohybovala ve skupině kolem 11. - 15. místa, postupně nabírala časovou ztrátu, v cíli prvního úseku byla 13., když ztrácela 2:09 min.

Po druhém úseku bylo i nadále v čele Švédsko, Jonatan Gustafsson v úvodu zvýšil svůj náskok na 45 sekund, pak však chyboval (ve stejném místě jako Alexandersson), začal ztrácet a Švýcar Joey Hadorn ho hodně stahoval, na předávce měl ztrátu jen šest sekund. Třetí bylo se ztrátou minuty Finsko (Teemu Oksanen), čtyři sekundy zpět předávalo Norsko (Eirik Langedal Breivik). Velmi dobrý výkon podal Vojtěch Král, běžel bez chyby a posunul českou štafetu na deváté místo se ztrátou 1:52 min. (běžel rychleji než vedoucí Švéd).

Na třetím úseku zaběhl výborně ve štafetě Švédska Martin Regborn. Sice udělal jednu chybu, ale dokázal vytvořit více jak půlminutový náskok před dalšími štafetami. Mistr Evropy Švýcar Matthias Kyburz nezvykle chyboval a doběhla ho dvojice Tuomas Heikkila (Finsko) a Kasper Harlem Fosser (Norsko), toto trio předávalo spolu v pořadí FIN, SUI a NOR. Další štafety měly odstup za touto trojicí přes minutu. Velmi dobře začal Tomáš Křivda, postupně posunul naši štafetu až na 6. místo, po průběhu arénou v úvodu závěrečné části trati udělal chybu, která ho stála více jak 20 sekund a na předávce byl osmý (+2:24).

Na posledním úseku mistryně Evropy Sara Hagstrom udržela více jak půlminutový náskok a švédská štafeta se v cíli radovala ze zlaté medaile. Pro stříbro si doběhla štafeta Švýcarska, její finišmanka Elena Roos měla v cíli ztrátu 36 sekund. Dalších 17 sekund zpět byla v cíli Finka Venla Harju, pro Finsko to znamenalo evropský bronz. Další místa na "velké bedně" obsadily štafety Norska, Francie a Velké Británie. Za sedmým Dánskem bojovala Tereza Janošíková s mladou Maďarkou Ritou Maramarosi o osmou příčku, v cíli byla ale dříve Maďarka, česká štafeta tak skončila devátá, když měla ztrátu na vítězný tým 3:12 min.

1 Sweden                     1:02:35  +0:00
 2 Switzerland                1:03:11  +0:36
 3 Finland                    1:03:28  +0:53
 4 Norway                     1:03:37  +1:02
 5 France                     1:04:49  +2:14
 6 Great Britain              1:05:09  +2:34
 7 Denmark                    1:05:35  +3:00
 8 Hungary                    1:05:41  +3:06