ME dorostu - Vaníček bronzový ve sprintu

23.6.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství Evropy dorostu v Bulharsku bylo zahájeno závodem ve sprintu. Pro Česko vybojoval v M16 Jan Vaníček bronz.

Páteční sprint byl ve Velingradu, běželo se v rovinatém až mírně zvlněném terénu, kde byla směsice obytných prostor, sportovišť a parků. Na trati se střídaly běžecké úseky s orientačně zajímavými postupy a dohledávkami, kde bylo třeba velmi podrobně mapovat; trať byla těžší než se čekalo.

Českým závodníků, kteří patřili k velkým favoritům, se moc nedařilo, jedinou medaili získal Honza Vaníček, který byl třetí v M16, na velkou bednu se pak probojovala pátá Michaela Novotná (W18), do desítky se ještě vešli Erik Heczko (M16), Vladimír Srb (M16) a Lea Martanová (W18).

V M16 si odvezli dvě nejcennější medaile Finové Aapo Virkajarvi a Rasmus Toyryla (rozdíl mezi nimi byl pět sekund), bronzový Jan Vaníček měl po vyrovnaném výkonu po celé trati ztrátu na vítěze 14 sekund. Erik Hezcko na osmém místě ztratil 54 sekund, desátý drobně chybující Vladimír Srb byl ještě o 10 sekund pomalejší (35. Prokop Tomášek). V mladších dorostenkách skončily na prvních dvou místech Švýcarky Rahel Good a Nesa Schiller (v cíli je dělilo 15 sekund), bronzová Italka Silvia Di Stefano ztratila na druhé místo tři sekundy. Z naší čtveřice dopadla nejlépe Tereza Paulíčková, na 14. místě měla ztrátu 100 sekund, favorizovaná Hana Vítková po dvou velkých chybách uprostřed závodu stáhla na konečné 18. místo (+2:14), dvě příčky za ní byla Anna Kynčlová (25. Markéta Hanušová).

V M18 suverénně vyhrál Maďar Tamas Felfoldi, jeho náskok před druhým Filipem Jančíkem (Slovenko, u nás běhá za ZBM) byl 33 sekund, třetí skončil Švýcar Gratian Boehi se ztrátou 40 sekund na vítěze. Ondřej Brosch skončil na 13. místě, když měl na nejrychlejší čas ztrátu 1:03 min., Tomáš Kučera obsadil 23. příčku (+1:22), Vilém Bednařík skončil 33., Adam Zřídkaveselý byl po obrovské chybě až 59. Ve starších dorostenkách dominovala podle očekávání Maďarka Rita Maramarosi, jejíž náskok byl impozantní - 51 sekund. Další dvě místa obsadily favorizované Finky Eeva Liina Ojanaho (+ 51 sekund) a Elli Punto (+ 61 sekund). Michaela Novotná na pátém místě měla na vítězku ztrátu 1:23 min., Lea Martanová na desáté příčce pak byla o 11 sekund pomalejší než Novotná (20. Kateřina Štěpová, 51. Kateřina Doušková).