ME dorostu - ve sprintu bez medaile

30.6.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Program Mistrovství Evropy dorostu v orientačním běhu na Slovensku začal v pátek závodem ve sprintu. Z našich závodníků si nejlépe vedl Jan Gajda (foto).

Závod se běžel v historickém centru Banské Štiavnice, v hodně kopcovitém terénu s řadou úzkých uliček a historických budov. Fyzicky náročné a orientačně zajímavé tratě způsobily, že časové rozdíly byly na sprint nezvykle velké.

Našim závodníkům se vůbec nedařilo, skončili bez medaile, na "velkou bednu" se dostali jen dva - Jan Gajda v M16 za 4. místo a Vít Horčička v M18 za 5. místo.

Mezi staršími dorostenci vyhrál domácí Jakub Dekrét (u nás běhá za ZBM), který až na menší chybičku v třetině závodu stále vedl a vyhrál naprosto zaslouženě s náskokem 17 sekund před Eliasem Guilhemem (FRA), třetí místo obsadil Švýcar Chamuel Zbinden (+0:19). Pátý Horčička ztratil hned na první mezičas, pak si odstup od nejlepších zachovával stejný, jeho ztráta v cíli byla 28 sekund. Závod výborně rozběhl Jonáš Fencl, ve dvou třetinách trati byl na 2. - 4. místě, v závěrečné třetině mu větvička vyrazila čip a půlminuta hledání ho odsunula až 15. místo (+1:06), další naši skončili ve třetí (26. Rusin) a osmé desítce (79. Kavalír).

79 Jáchym Kavalír       CZE 17:09 +04:04

Ve starších dorostenkách byla nejlepší Finka Anu Tuomisto, která vedla po celou trať a v cíli porazila v závěru dost stahující Švýcarku Elenu Pezzati o 5 sekund, třetí místo obsadila Palcau Alina (FRA), která měla za vítězkou odsup 22 sekund. Z našich závodnice si nejlépe vedla Eliška Sieglová, která obsadila 8. příčku (+0:54), další skončily hodně vzadu - 36. Firešová, 59. Semrádová, Peterová neorazila pátou kontrolu a byla disk.

Jana Peterová        CZE disq

V M16 vybojoval titul Polák Piotr Rzenca (v květnu byl nejrychlejší na M ČR ve sprintu v Brně), vyhrál s obrovským náskokem díky skvělé druhé polovině trati, druhého Sorena Thrane Oduma (DEN) porazil o 24 sekund, na třetím místě skončil dlouho vedoucí Maďar Jonas Ferenc (+0:30). Na "branborovém" místě doběhl po vyrovnaném výkonu nejlepší z českých závodníků Jan Gajda, který zůstal jen 2 sekundy za bronzem, na vítěze měl ztrátu 32 sekund. Velmi dobře běžel i Ondřej Metelka, který se ztrátou 51 sekund obsadil 9. místo, Tomáš Janovský skončil na 17. místě a Michal Švadlena bal třicátý.

30 Michal Švadlena      CZE 14:32 +01:50

V W16 si pro zlato doběhla s velkou převahou Csilla Gardonyi (HUN), která za sebou nechala druhou Španělku Nereu Gonzalez Penu o 33 sekund, dalších 19 sekund byla Finka Ida Haapala. Naše děvčata skončila hluboko v poli poražených - 26. Kateřina Blažková (+2:26), 30. Tereza Chrástová (+2:37), 63. Anna Kochová, 69. Kateřina Dolejší.

1 Gardonyi Csilla      HUN 12:01 +00:00
 2 Nerea Gonzalez Pena  ESP 12:34 +00:33
 3 Ida Haapala          FIN 12:53 +00:52
 4 Yasna Petrova        BUL 13:13 +01:12
 5 Elisa Mattila        FIN 13:20 +01:19
 6 Nora Aegler          SUI 13:21 +01:20
 7 Annick Meister       SUI 13:32 +01:31
 8 Hedvig Valbjorn      DEN 13:40 +01:39