ME dorostu: Zlato a bronz ze štafet

1.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

ME dorostu v Bulharsku skončilo závodem štafet. České výpravě přinesl zásluhou mladších dorostenců a mladších dorostenek dvě medaile - zlato a bronz.

Program šampionátu uzavřely nedělní štafety v Petropalovski monastery, 3-členné štafety se běžely částečně ve svahu, částečně na plošině, obojí bylo z velké části zarostlé, porosty tam byly dost nepřehledné, místy byly omezená průběžnost i viditelnost; v části svahu byly kameny a skály. Česká republika získala zásluhou mladších dorostenců a dorostenek zlato a bronz.

V M16 doběhl z prvního úseku Jakub Chaloupský na třetím místě ve vedoucí tříčlenné skupině za Francií a Belgií, na druhém úseku se na čele osamostatnila dvojice ČR (výborně zaběhl Lukáš Vítebský) a Francie, třetí Finsko už ztrácelo přes 2 minuty. Na třetím úseku nedal Šimona Mareček svým soupeřům šanci, v cíli měl náskok 80 sekund (= zlato) před druhým Finskem a více než tři minuty před třetí Francií.

1 Czech Republic (Chaloupský, Vítebský, Mareček)          1:21:20
2 Finland (Ojala, Ronkainen, Seppa)                   1:22:40 +1:20
3 France (Basset, Radondy, Discher)                   1:24:30 +3:10
4 Switzerland (Schacher, Sutter, Hutzli)              1:26:03 +4:43
5 Hungary (Gonczi, Szuromi, Bujdoso)                  1:26:38 +5:18
6 Russian Federation (Stepanov, Sorokin, Fomin)       1:27:14 +5:54

V W16 vedla po prvním úseku štafeta Maďarska s minutovým náskokem před trojicí Švýcarsko, Finsko a ČR (Michaela Dittrichová). Na druhém úseku zaběhla skvěle Markéta Mulíčková, která pro naši štafetu vybojovala skoro stosekundový náskok před Švýcarskem a více než čtyřminutový před Finskem. Na posledním úseku českou finišmanku Annu Karlovou předběhla švýcarská štafeta a doběhla ji Finka, v dramatickém finiši Anička o sekundu podlehla a byla z toho pro nás nakonec bronzová medaile.

1 Switzerland (Wuersten, Hotz, Niggli)                    1:14:12
 2 Finland (Hilo, Peltonen, Mattila)                       1:18:51 +4:39
 3 Czech Republic (Dittrichová, Mulíčková, Karlová)        1:18:52 +4:40
 4 Hungary (Czako, Kishanti, Mag)                          1:19:38 +5:26
 5 Bulgaria (Dyaksova, Georgieva, Petrova)                 1:19:47 +5:35
 6 Russian Federation (Klementyeva, Khokhlova, Toman)      1:21:36 +7:24

V M18 vyhrála první úsek štafeta Francie před Norskem a Rakouskem, Jan Gajda předávala s minutovou ztrátou na 9. místě (skupina mezi 6. - 11. místem). Po druhém úseku vedlo Norsko před Francií a Ruskem, závod nevyšel Janu Rusinovi, který dost ztratil, propadl se na 12. místo a na vedoucí pozici ztrácel skoro 8 minut. Mistrovský titul nakonec získala Francie před Finskem a Norskem, Martin Roudný posunul český tým na 10. příčku, když naše ztráta na vítěze byla 7:47 min.

10 Czech Republic (Gyjda, Rusin, Roudný)                   1:32:31 +7:47

Ve starších dorostenkách byla v čele po prvním úseku šestičlenná skupina vedená Švýcarskem, na šestém místě s nepatrnou ztrátou předávala Klára Nechanická. Na druhém úseku se do čela s náskokem minutu a půl posunulo Švédsko před Norsko, se ztrátou tři a půl minuty předávalo třetí Finsko, hned za ním na čtvrtém místě Kateřina Grycová. O titulu se nakonec rozhodovalo až ve finiši, když Švédky porazily Norky 2 sekundy, 108 sekund za vítězným týmem zaostalo třetí Finsko, za dalších 47 sekund pak na 4. místě doběhla Jana Peterová.