Michaela Novotná juniorskou mistryní světa ve sprintu

2.7.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Skvěle si vedla Michaela Novotná ve druhém závodě juniorského MS, když vybojovala mistrovský titul v závodě ve sprintu.

Šampionát pokračoval závodem ve sprintu. Běželo se ve Stříbře, doběh byl v aréně na stadionu místního sportovního klubu Baník Stříbro. Většina trati vedla v centru města, kde byla síť ulic a chodníků, které měly zpevněný nebo asfaltový povrch, část trati vedla i v městských sportovištích a také v kopcovitém parku v blízkosti arény. Orientačně moc hezké tratě postavil Ondřej Hasman, mezi kontrolami byla řada voleb (i mikrovoleb) postupů. Jako rozhodující se ukázal dlouhý postup přes park do blízkosti arény, chyby se ale dělaly v průběhu celého závodu, třeba i na sběrku.

Česku přinesl tento závod zlato! Zasloužila se o to Michaela Novotná, která běžela po celý závod velmi vyrovnaně, v městské časti se pohybovala v první desítce, skvěle jak orientačně, tak běžecky zvládla rozhodující dlouhý postup, na sběrce vedla o 3 sekundy, a když doběhla do cíle, tak vyrovnala nejlepší čas Finky Elli Punto. A protože se už nikdo s lepším časem nenašel, tak se o umístění na stupni nejvyšším podělily Finka s Češkou. Třetí skončila Švýcarka Henriette Radzikowski se ztrátou 4 sekund na vítěznou dvojici, další dvě sekundy zpět byla dlouho vedoucí Švýcarka Seline Sannwald, pátá se ztrátou 9 sekund byla Annabelle Delenne (FRA) a šestá skončila obhájkyně vítězství Maďarka Rita Maramarosi (+0:12), které se nevydařil začátek závodu. Lucie Dittrichová měla skvělý úvod závodu, ale špatná volba dlouhého postupu ji stála drahocenné sekundy a nakonec skončila se ztrátou 25 sekund na 9. místě. Ve druhé desítce na velmi solidním 15. a 16. místě doběhly Kateřina Štěpová a Ema Černá se ztrátou 46 resp. 48 sekund, Hana Vítková obsadila 27. příčku (+1:08) a Viktorie Škáchová byla 35. (+1:21).

35 Viktorie Škáchová CZE 15:25 +1:21

V juniorech získal zlato Švýcar Matthieu Buehrer, který neudělal chybu ve městě a pak výborně zvládnul dlouhý přeběh. V cíli byl o dvě sekundy dříve než Nor Iver Dalsaune Thun a o 4 sekundy než další Švýcar Loic Berger (ten udělal na trati dvě dost velké chyby). Jen sekundu za bronzem (a pět sekund za zlatem) zaostal Slovák Filip Jančík (ten letos vyhrál sprint na ME dorostu), pátý skončil Maďar Marton Csoboth (+0:11) a šestý Francouz Guilhem Verove (+0:21). Nejlepší z české šestice byl Tomáš Urbánek, který skončil na 16. místě se ztrátou 49 sekund, Jan Strýček byl o 11 sekund pomalejší a to stačilo na 21. místo, ve třetí desítce ještě skončil Adam Zřídkaveselý (25. místo s odstupem 1:04 min.), další naši závodníci - 39. Jiří Donda, 44. Daniel Bolehovský, 73. Prokop Tomášek.

73 Prokop Tomášek CZE 15:13 +1:56

Juniorská mistryně světa Michaela Novotná řekla v cíli: "Na závod jsem se hodně těšila. Celá trať mě bavila, nejsem si vědoma, že bych někde zvolila nevýhodný postup, podařilo se mi optimálně zvolit přeběh k aréně. V závěru jsem už moc nemohla, ale už jsem tolik neztratila. Se zlatem jsem maximálně spokojená, ale žádná velká oslava nebude, čekají nás ještě tři závody."