Middle opět s medailemi: stříbrný Srb a bronzový Štěrba

28.1.2024 Milan Venhoda Převzato z ČSOS

Závod na krátké trati na MS, MSJ a MED přinesl další skvělé výsledky pro český tým. Bronz vybojoval junior Šterba, stříbro dorostenec Srb. A k tomu čtvrtá místa Mairich, Šubrt a Salabová.

Po dnu volna byla v rakouském Ramsau na programu krátká trať s intervalovým startem pro všechny kategorie. Oteplilo se, sníh změkl a ubývalo ho. Tratě byly kopcovité, zvláště v duhé polovině závodu. Po krátkém jednoduchém úvodu se závodníci dostali do dosud nepoužitého relativně plochého prostoru s řadou skůtrových stop v lese po kterém následoval náročný výjezd na vrchol kopce Kulm, kde byla hustá síť stop z úvodního sprintu. Na závěr pak byl rychlý sjezd na stadion.

V mužské kategorii norský závodník Jorgen Baklid potvrdil svou dominanci a vyhrál třetí zlato s náskokem dvě minuty před druhým Nicolou Muellerem (SUI) a Teodorem Mo Hjelsethem (NOR). Z české týmu byl opět nejlepší Petr Horvát, který obsadil 16. příčku, dvě místa za ním dojel Josef Nagy. Petr zvolil na dlouhém postupu na K13 netradiční variantu kdy hodně zkracoval do kopce přímo lesem a vydělal na tom oproti Josefovi (i mnoha dalším) minutu. Dále skončili 31. Laciga, 35. Peňáz R., 38. Peňáz V., 41. Škoda, 51. Bartoš.

V ženách si pro titul dojela Norka Anna Ulvensoen, která s náskokem téměř minuty přerušila dosavadní nadvládu Švédek, které vybojovaly stříbro a bronz zásluhou Magdaleny Olsson a Lindy Lindkvist. Naše dvojice Johanka Šimková a Tereza Chrástová dojela na 29. resp. 36. místě.

V juniorech byl boj přední pozice velmi vyrovnaný, tato čtveřice měla mezi sebou minimálůní rozestupy a střídali se v průběhu závodu na medailových pozicích: Fin Pyry Riissanen, Švýcar Corsin Mueller, Marek Štěrba a Filip Mairich. Müller svládl dlouhý postup na K10 o třičtvrtěminutu rychleji než ostatní a dostal se do průběžného vedení, nicméně rychlým závěrem se před něj dostal Fin Pyry Riissanen a byl v cíli první o 9 sekund před Švýcarem Corsinem Muellerem. Jen o 11 sekund zpět byl třetí Marek Štěrba a o dalších 16 vteřin pomalejší  skončil na 4. místě Filip Mairich. Solidně jel i 14. David Elleder a 19. Antonín Svoboda, dále 22. Zakouřil a 23. Zurynek

Mezi juniorkami ostatním odskočily Finka Amanda Yli Futka a Švédka Ella Turesson. Turesson vedla v první části závodu, pak však Finka zvádla výrazně lépe než všichni ostatní dlouhý postup na K10 a vedení udržela až do cíle. S náskokem půl minuty tak brala zlato Futka před stříbrnou Švédkou Ellou Turesson. O bronz pak jela vyrovnaně s malými rozdíly skupina několika závodnic, mezi kterými byla i Tereza Pecková. Bronz nakonec získala Norka Ingeborg Roll Mosland, jen o půlminutu pomalejší byla na šestém místě Tereza Pecková. Michaela Srbová se nevyvarovala několika chyb a dojela na 12. místě, dále 15. Markéta Kodejšová, 20. Lucie Hlaváčová, 26. Metelková a 27. Bartošová.

Závod dorostenců ovládl suveréně Švýcar Lavio Müller. Dlouhý výjezd do kopce na K3 zvládl o minutu rychleji než všichni ostatní a takto získaný náskok pak ještě pomalu navyšoval až na konečných 2:08 v cíli.  Skvělě jel celou trať Vladimír Srb a díky vyrovnanému výkonu bez chyb vybojoval stříbro. Bronz získal Švéd Ludvig Eggoy Markhester. Velmi dobře jel i Jáchym Šubrt, podobně jako Vláďa se vyvaroval velkých zásadních chyb, které řada soupeřů udělala, a skončil na výborném čtvrtém místě.  Dále dojeli: 9.Vilém Štrait, 17. Marek Lesák,18.  Jakub Turek a 20. Vojtěch Teringl.

V dorostenkách získala titul Lotyška Margarita Dienyte, stříbro Švédka Minna Turesson a bronz Estonka Anett Liisa Parts. Skvěle jela Pavlína Salabová, z průběžné třetí pozice se propadla pomalejším postupem na sběrku na čtvrté místo a bohužel ani extrémně rychlý dojezd do cíle už několikavteřinovou ztrátu nedokázal umazat a tak dojela jen sekundu za bronzem na čtvrtém místě. Na velkou bednu ji na 6. místě doprovodila Sheila Havrdová, která začátek trati jela výtečně na medailových pozicích, avšak v druhé půlce lehce ztratila a od medaile ji nakonec dělilo 1,5 minuty. Dále 13. Zuzana Lichtenbergová, 17. Zakouřilová, 18. Chrástová.

Na stránce IOF Live jsou odkazy na výsledky (dospělí, junioři, dorost), mezičasy, mapy a GPS tracking.